Nastoletnia depresja

W 2017 roku w Polsce 730 młodych osób podjęło próbę samobójczą. Aż 116 z nich zakończyło się śmiercią. To statystyki, które najdotkliwiej obrazują skalę problemu, jakim jest depresja wśród osób młodych – nastolatków.

W tym wieku depresja jest tym bardziej niebezpieczna, bo często niewidoczna dla najbliższego otoczenia. Mylimy ją z buntem czy złym zachowaniem. Wiąże się z tym wiele niebezpieczeństw, wśród których ryzyko podjęcia próby samobójczej jest najgroźniejsze. Skala problemu jest duża. Dlatego podczas 13. edycji kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji ponownie podjęto temat nastoletniej depresji.

Antonina, nastolatka zmagająca się w przeszłości z depresją:

„Czy chcesz i jesteś gotowa o tym porozmawiać?” To pytanie klucz. Pytanie, które było najważniejsze w mojej walce o siebie, o swoje zdrowie i życie. Wskazywało, bowiem, że rodzice widzą problem, chcą mi pomóc, ale nie robią nic na siłę. Dali mi czas i przestrzeń by o tę pomoc poprosić.

Więź z dzieckiem jest kluczowa w budowaniu poczucia bezpieczeństwa. Jest również jednym z najważniejszych aspektów w walce z depresją. Nie uchroni dziecka przed chorobą, bo na jej rozwój składa się wiele często niezależnych od nas czynników. Jednak właśnie ta więź pozwala wychwycić nawet najdrobniejszą zmianę w zachowaniu młodej osoby. Pozwoli również ocenić czy zmiana ta powinna wzbudzić niepokój rodzica i być bodźcem do konkretnego działania.

Dorośli często zapominają, że rolą rodziców, jest tak zbudować świat dziecka, aby nie był on pusty – dosłownie i w przenośni. Dlatego tak ważne jest wspólne spędzanie czasu, rozmawianie ze sobą, a nie tylko mówienie do siebie, wspieranie się w chwilach dobrych i trudnych. Choć to brzmi banalnie to właśnie te małe, codzienne zachowania budują więź między rodzicem, a dzieckiem już od najmłodszych lat. Więź, która kiedyś może okazać się na wagę życia.

Czym jest depresja?

Depresja to stan długotrwałego obniżenia nastroju, zobojętnienia, braku chęci i motywacji do działania. Tymczasem u dzieci i młodzieży może objawiać się w sposób zupełnie nieoczywisty. Mogą to być np. problemy z koncentracją i nauką, wycofanie i zniechęcenie, drażliwość i złość.  Do tego często dochodzi agresja wobec siebie czy innych osób z otoczenia.

prof. dr hab. n. med. Filip Rybakowski, Kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu:

Tym trudniejsze staje się jej rozpoznanie, bo to spektrum zachowań przypisywane jest często naturalnemu w okresie dojrzewania buntowi nastolatka.

Przyczyny nastoletniej depresji

Przyczyną depresji u nastolatków jest często nieprawidłowo wykształcona więź między dzieckiem a rodzicem. Nastolatkowie często nie mówią nikomu o swoich problemach. Wchodząc w rolę “opiekuna” nie chcą martwić rodziców, którzy w ich świadomości mają wystarczająco dużo swoich problemów. Z drugiej strony często rodzice z braku czasu utwierdzają swoje dziecko w przekonaniu, że jego problem jest mniej ważny, bo nie dotyczy np. pracy czy pieniędzy. Przecież jedynym obowiązkiem dziecka jest się uczyć.

dr Artur Wiśniewski z Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego:

Rodzice wywierają na dzieciach ogromną presję stawiając wysokie, często nie do osiągnięcia przez młodego człowieka wymagania. Niestety słabość, nieradzenie sobie z obowiązkami i tym samym nie spełnianie oczekiwań oznacza niezadowolenie rodziców, zmartwienie, kłopoty. A przecież dzieci chcą zadowolić rodziców, być akceptowane i kochane. Starają się często ponad swoje siły i nie zwierzają się rodzicom, że nie dają rady, że są coraz bardziej zmęczone.

Podstawą jest odpowiednio wcześnie zbudowana więź dziecka z mamą i tatą. Ważny jest przejęty od nich system wartości. Pomoże on młodemu człowiekowi poradzić sobie z otoczeniem, negatywnymi emocjami oraz sytuacjami stresogennymi. Jeśli dziecko ma dobry kontakt z rodzicami, to w momencie, gdy naprawdę będzie miało problem, zwróci się po pomoc i tę pomoc otrzyma.

Forum Przeciw Depresji

Podczas tegorocznej 13. edycji kampanii Forum Przeciw Depresji zaplanowanych jest szereg aktywności. Mają one na celu nie tylko uwrażliwienie dorosłych na problem depresji wśród nastolatków. Ważne jest również przekazanie im praktycznych wskazówek, jak rozpoznać chorobę u dziecka. Jak z nim rozmawiać i wspierać w chorobie. Jak nie bać się rozmawiać i gdzie szukać pomocy. Będzie również, jak co roku, możliwość porozmawiania – anonimowo i bezpłatnie ze specjalistami. Zachęcamy do bezpośrednich konsultacji z lekarzem psychiatrą lub psychologiem. Można także uzyskać poradę poprzez czat czy Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji.

DZIEŃ OTWARTY
23 lutego, godz.12.00-16.00
Hotel Novotel Centrum

Dla rodziców 12.00-14.00

Wykłady o depresji u dzieci i młodzieży

 • Jak zobaczyć depresję u dziecka?
 • Czy obniżony nastrój to zawsze depresja?
 • Dlaczego u dzieci pojawiają się myśli o samobójstwie?
 • Diagnoza: depresja – co dalej? Jak wspierać swoje dziecko.

Warsztaty z psychoterapeutą dziecięcym

 • Budowanie więzi z dzieckiem i poczucia jego bezpieczeństwa
 • Jak zachęcić dziecko do szczerej rozmowy?
 • Jak rozmawiać i słuchać, a nie tylko zadawać pytania?
 • Być rodzicem nastolatka – próbować zrozumieć, kontrolować, a może po prostu być obok?

Dla nastolatków 14.00-16.00

Wykłady o depresji u dzieci i młodzieży

 • Radzić sobie z trudnymi emocjami
 • Jak radzić sobie ze stresem: w domu, w szkole, w relacji z rówieśnikami
 • Rozmowa z rodzicem, kiedy ten nie słucha
 • Gdzie szukać pomocy, kiedy dzieje się coś niepokojącego?

Warsztaty z psychoterapeutą dziecięcym

 • Obniżony nastrój, rozdrażnienie, agresja. Czy to depresja?
 • Dlaczego depresja dotyka też młodych?
 • Jak nie bać się rozmawiać?
 • Jak i gdzie szukać pomocy?

Czat ze specjalistą – lekarzem psychiatrą

23 lutego, godz. 17.00-19.00
www.forumprzeciwdepresji.pl

Czy Ty lub ktoś z Twoich bliskich potrzebuje wsparcia? Nie wiesz gdzie szukać pomocy? Zapraszamy na stronę www.forumprzeciwdepresji.pl na rozmowę ze specjalistą.

CAŁY TYDZIEŃ!
23 lutego – 1 marca, godz. 17.00-19.00
Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji
(22 594 91 00)

Jeśli czujesz, że z Tobą lub z osobą Ci bliską dzieje coś niepokojącego i może być to związane z objawami depresji – skontaktuj się niezwłocznie ze specjalistą!

Telefon jest czynny przez cały rok w każdą środę i czwartek w godz. 17:00-19:00

Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH