Zespół jelita nadwrażliwego – objawy, diagnoza, leczenie

IBS to nie tylko problem zdrowotny. Ma znaczenie społeczne, ponieważ wpływa na jakość życia i dotyczy dużej części populacji. Głównie dotyka ludzi w grupie wiekowej 15-65. Szacuje się, że choroba ta dotyczy od 10 do 15% mieszkańców Europy i Ameryki Północnej, dwa razy częściej kobiety niż mężczyzn.

IBS to zespół jelita nadwrażliwego. Jest to złożona, trudna do zdiagnozowania dolegliwość. Dzięki badaniom z zakresu fitochemii i biologii systemowej prowadzonym przez włoską firmę Aboca, zespół ten można dzisiaj skutecznie leczyć.

Prawidłowa praca jelit

Jelito reguluje nasze życie i jest miejscem spotkania elementów świata zewnętrznego z naszym organizmem. To bardzo wyrafinowany system. Jest on w stanie rozróżnić molekuły i drobnoustroje korzystne i dobroczynne od szkodliwych. Jelito często określa się „drugim mózgiem” człowieka. Organ ten jest bowiem w stanie „wyczuć” potrzeby organizmu. Posiada też własny układ nerwowy: jelitowy układ nerwowy (JUN). Układ ten unerwia i umożliwia mu szybkie odpowiadanie na wewnętrzne oraz zewnętrzne bodźce. Jelito przetwarza i przesuwa spożywane pokarmy i płyny, aby mogły zostać wchłonięte przez organizm.

Choroby jelit

Jelita często dotykają trudne do zdiagnozowania zaburzenia. Należy do nich zespół jelita nadwrażliwego (z angielskiego: IBS – Irritable Bowel Syndrome). To dolegliwość o naturze funkcjonalnej charakteryzująca się zestawem objawów, które mogą obejmować jelito częściowo lub całkowicie. Niezależnie od zmienności symptomów w poszczególnych przypadkach, za każdym razem występuje jeden wspólny element fizjopatologiczny: zwiększona przepuszczalność błony śluzowej jelit. Ten stan zwiększonej przepuszczalności naraża niższe warstwy błony śluzowej jelita na kontakt z substancjami drażniącymi (bakterie, wirusy, pożywienie itd.), sprawiając, że staje się ona nadwrażliwa.

Objawy IBS

Do typowych objawów zespół jelita nadwrażliwego należą:

  • ból brzucha
  • uczucie dyskomfortu,
  • nawracające wzdęcia,
  • nawracające zaparcia,
  • biegunki.

Pacjenci z IBS nie tolerują wielu pokarmów. Niejednokrotnie ograniczają spożywanie niektórych z nich, na skutek doświadczeń lub po wykonaniu testów na nietolerancję. Działania te w większości przypadków odnoszą niewielki skutek. Z tego względu warto zawsze skonsultować się ze swoim lekarzem.

Leczenie zespołu jelita nadwrażliwego

Klasyczna terapia farmakologiczna IBS skupia się głównie na łagodzeniu pojedynczych objawów. Nie uwzględnia jednak całościowego obrazu stanu pacjenta. Ten typ podejścia skutkuje leczeniem wyłącznie głównych symptomów. W przypadku biegunki stosuje się środki przeciwbiegunkowe. Natomiast przeciw zaparciom osmotyczne środki przeczyszczające i agonistów receptorów 5-HT4. Na ból zaś środki przeciwskurczowe i trójcykliczne leki przeciwdepresyjne.

Przełomowe odkrycie naukowe firmy Aboca

Badania pokazały, jak istotne jest w przypadkach IBS zadziałanie na błonę śluzową jelit i jej ochrona przed działaniem szkodliwych substancji. W szczególności badania naukowe z dziedziny fitochemii i biologii systemów doprowadziły do rozpoznania roślinnych kompleksów molekularnych zawierających żywice, polisacharydy i polifenole. Wchodzą w interakcję z powierzchnią błony śluzowej jelita i tworzą powłokę, która zabezpiecza błonę przed kontaktem z elementami drażniącymi.

informacja prasowa: United PR
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

[modalsurvey id="1985322554" style="flat"]

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH