Wielkie Badanie Wzroku

Rusza właśnie czwarta edycja Wielkiego Badania Wzroku. Jak wskazują najnowsze wyniki badań, co szósty Polak nigdy nie był u okulisty lub optometrysty. Aż 19% z nas nie wie, czy ma wadę wzroku. Kampania jest okazją do kontroli jakości widzenia i konsultacji u specjalisty.

Z badań zrealizowanych na potrzeby Wielkiego Badania Wzroku wynika, że co piąty Polak źle ocenia stan zdrowia swoich oczu. Prawie prawie z nas połowa deklaruje, że ma wadę wzroku lub chorobę oczu. Najczęściej występuje krótkowzroczność (27%). Na astygmatyzm  cierpi 14% Polaków, a na dalekowzroczność – 11%.

Najbardziej odczuwalnymi objawami są suchość i pieczenie oczu. Skarży się na nie aż 78%. Ból, zaczerwienienie oraz niewyraźne widzenie dotyka ponad 75% respondentów. Niestety większość dostrzega problem dopiero w momencie pojawienia się pierwszych uciążliwych symptomów. Jednak na profilaktykę jest już wtedy często za późno. Natomiast doraźne działania pomagają zwalczać najczęstsze z dolegliwości, nie przynosząc jednak długofalowego efektu.

Dlaczego tracimy wzrok?

Przyczyną występujących dolegliwości może być niewystarczająca dbałość o swoje oczy. Przyznaje się do tego blisko 1/3 Polaków. 87% śpi mniej niż 8 h na dobę. Aż 79% czyta przy nieodpowiednim świetle. A prawie 60% nigdy nie chroni oczu zimą przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Taki tryb życia nie sprzyja prawidłowej higienie oczu. Dochodzi do tego przebywanie w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem oraz spędzanie czasu głównie przed monitorami. Ekrany komputerów w pracy, a smartfonów i telewizorów w czasie wolnym mogą prowadzić do pogorszenia jakości widzenia i pogłębiania istniejących już wad. Wprowadzenie w życie zdrowych nawyków zalecanych przez specjalistów może poprawić kondycję oczu, nie zwalnia jednak z konieczności systematycznej diagnostyki.

Regularne badania

Eksperci zgodnie podkreślają: podstawą dbania o wzrok są regularne kontrole u specjalisty. Z wiekiem nasz wzrok zmienia się. Dlatego aby mieć pewność dobrego i komfortowego widzenia, należy badać jego ostrość przynajmniej raz w roku. Róbmy to niezależnie od wcześniej potwierdzonej wady czy występujących dolegliwości.

dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express:

Często ze względu na stopniowe postępowanie wady możemy nie odczuwać pogorszenia widzenia. Zdarza się też, że ignorujemy objawy.  Ma to duży wpływ na codzienne funkcjonowanie poszczególnych grup zawodowych. należą do nich np. kierowcy, operatorzy maszyn czy pracownicy biurowi. Ich wzrok nieustannie narażony jest na wytężoną pracę i często decyduje nie tylko o jakości, lecz także o bezpieczeństwie wykonywanych czynności.

Wielkie Badanie Wzroku

Badanie to ogólnopolska kampania organizowana przez Vision Express. Jej celem jest zwiększenie świadomości Polaków dotyczącej konieczności regularnego badania wzroku. W jej ramach prowadzone są akcje badania wzroku. Kampanią objętych jest 190 salonów optycznych w całej Polsce. Badanie odbędzie się między 18 lutego a 31 marca. Jest to doskonała okazja do wizyty u specjalisty i poddania się badaniu. Więcej szczegółów oraz adresy salonów można znaleźć na www.WielkieBadanieWzroku.pl.

informacja prasowa: Walk PR
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH