Czytałem „Schizofrenię” Antoniego Kępińskiego jako student, potem jako młody psychiatra, i czytam teraz, kiedy patrzę na moje życie zawodowe, spędzone wśród osób chorujących na schizofrenię, z pewnego oddalenia. Za każdym razem było to trochę inne odczytanie, ale pozostawiało wspólne uczucie, że Profesor wysyła nas na „misję niemożliwą”: zrozumieć i leczyć schizofrenię. Wysyła, bo jest przekonany, że się powiedzie.
Kępiński pisał „Schizofrenię” wsłuchany w historie opowiadane przez swoich pacjentów. Zostawił nam klucz, jak mamy ją czytać. (…)
Przesłanie Profesora
Na kilku stronach kończących książkę Profesor zawarł najbardziej nowoczesne i aktualne do dzisiaj przesłanie terapeutyczne. Dawał proste wskazówki, choć wymagające dużego zaangażowania od zespołu terapeutycznego. Pisał, że leczenie choroby wynika z jej rozumienia, a złożone przyczyny wymagają kompleksowego podejścia bio- i psychospołecznego. Podkreślał rewolucyjne znaczenie, dzisiaj już kolejnych generacji, neuroleptyków, ale zachował sceptycyzm co do faktu, czy leczą istotę choroby. Uważał, że dzięki ich wpływowi na łagodzenie objawów lęku, agresji, urojeń czy omamów, a więc pobudzaniu remisji – najbliższe otoczenie stopniowo przestawało bać się osób chorujących psychicznie, zmienił się też wygląd szpitala psychiatrycznego. Minęło dotychczasowe uczucie bezsilności i pesymizmu, a bardziej optymistyczna postawa automatycznie stymulowała postępujący proces zdrowienia.
Pacjent i nauczyciel
Antoni Kępiński wyznaczył osobie z zaburzeniami psychicznymi szczególną rolę: pacjenta i nauczyciela. (…) Codzienna praktyka, spotkania i rozmowy z chorującymi to coś więcej niż próba zrozumienia samego zaburzenia psychicznego. To wysiłek budowania wartości, jaką jest społeczna więź łącząca ludzi słabych z silnymi, chorych ze zdrowymi. Spotkanie z osobą, której pomagamy, odbywa się zatem nie tylko w przestrzeni relacji terapeutycznej.
Całokształt oddziaływań oraz wspólnej pracy terapeuty i pacjenta przechodzi swoisty rodzaj sprawdzianu w momencie, gdy człowiek po kryzysie psychicznym powraca do aktywnego życia, odbudowuje siebie jako istotę społeczną. Proces owego powrotu opiera się na założeniu, iż osoba doświadczająca zaburzeń psychicznych może, powinna i chce żyć wśród nas. (…)
Otwarte drzwi
Zaczął się nowy, XXI wiek i dzisiaj pracujemy w zmieniającym się szybko świecie, pełnym zarówno nadziei, jak i nowych zagrożeń. Wyobrażam sobie Profesora przechodzącego ze swoimi pacjentami przez „Otwarte Drzwi” na Brackiej i Gołębiej w Krakowie w Dniu Solidarności z Osobami Chorującymi na Schizofrenię. Ta książka to były takie „Drzwi Solidarności”, które wskazały nam drogę.
Fragmenty wstępu do książki „Schizofrenia” A. Kępińskiego (śródtytuły pochodzą od redakcji)
tekst: dr Andrzej Cechnicki
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.