Propedeutyka medycyny Stefana Krusia

Propedeutyka medycyny Stefana Krusia

Zachęcamy do przeczytania recenzji książki prof. Stefana Krusia „Wiecznym piórem. Na przekór” wydanej przez Media TV Plus. Poniższy tekst ukazał się w magazynie „Puls” (nr 12/1), miesięczniku Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Niedawno ukazał się zbiór słynnych felietonów profesora Stefana Krusia, a już ten tom jest wyczerpany. Widocznie nakład był niewielki. Czas, aby ktoś stanowczo pomyślał o dodruku.

Schizofrenia - Antoni Kępiński

Schizofrenia – Antoni Kępiński

Czytałem „Schizofrenię” Antoniego Kępińskiego jako student, potem jako młody psy­chiatra, i czytam teraz, kiedy patrzę na moje życie zawodowe, spędzone wśród osób chorujących na schizofrenię, z pewnego oddalenia. Za każdym razem było to trochę inne odczytanie, ale pozostawiało wspólne uczucie, że Profesor wysyła nas na „misję niemożliwą”: zrozumieć i leczyć schizofrenię. Wysyła, bo jest przekonany, że się powiedzie.

7 nawyków skutecznego działania

7 nawyków skutecznego działania

Jednym z bardziej interesujących aspektów ludzkiego życia jest praca nad sobą. W tym ciekawym i ważnym procesie bardzo przydatna może być recenzowana praca St. Covey’a.

Zdaniem autora, każdy z nas zna sposoby dążenia do rozwoju. Przeszkodą w realizacji jest często brak odpowiednich nawyków. Możemy to zilustrować przykładem. Pewien człowiek postanowił codziennie rano się gimnastykować. Opracował zestaw ćwiczeń na pół godziny. Nastawił budzik na wcześniejszą godzinę. Jednak rano stwierdził, że zacznie gimnastykę od następnego dnia. Covey dzieli się z nami praktycznymi radami, jak wprowadzać w życie nawyki, które mogą pomóc w doskonaleniu osobowości oraz sprawności działania. Wskazówki te są bardzo przydatne dla właściciela apteki, kierownika pierwszego stołu i każdego pracownika.

Sex Machine

Sex Machine

Na scenie warszawskiego Laboratorium Dramatu odbyła się premiera najnowszej sztuki Tomasza Manna „Sex Machine”, odsłaniająca toksyczny związek matki i syna. Mann nie pierwszy raz wgłębia się pod powierzchnię rodzinnych relacji, w których odkrywa – za psychoanalitykami i dramaturgami śledzącymi ten wątek od pokoleń – kłębowisko namiętności i zagrożeń.

Nędznicy

Nędznicy

Victor Hugo zmarł dokładnie 125 lat temu. Nie przypuszczał pewnie za życia, że jego „Nędznicy” wiek później zrobią tak oszałamiającą karierę. Po wielu wersjach filmowych powstał musical z muzyką Claud’e-Michela Schönberga. „Les Misérables” obejrzało 55 milionów widzów w 43 krajach, od 25 lat nie schodzi z desek londyńskiego teatru. W styczniu odbyło się tam dziecięciotysięczne przedstawienie!

Wolałbym NIE

Wolałbym NIE

Pani Aniu*, przepraszam, że w formie niby-listu czy też niby-rozmowy, ale już od wielu miesięcy winien jestem pani tekst o kolejnych przygodach z książkami, i nie potrafię swoich przyrzeczeń spełnić. Co gorsza, od wielu miesięcy (jeśli nie od ponad roku) siedzę nad pustą kartką (metaforycznie) wciąż z tym samym tematem, bohaterem czy też książką/książkami w głowie. W pewnym momencie zdałem sobie sprawę, iż być może to wybrana przeze mnie – już dawno temu – książka, powstrzymuje mnie od pisania, wręcz hamuje moje pisanie. Książka fascynująca. Arcydzieło, ale arcydzieło zdecydowanie przekraczające ramy literatury (pewnie na tym przekraczaniu zresztą polega każde arcydzieło), ingerujące bardzo agresywnie w intymność i autonomię czytelnika. „Kopista Bartleby” Hermana Melville.

Jesień w kinie

Jesień w kinie

Arcydzieło z 1984 roku ponownie wraca do kin. Już wcześniejsze amerykańskie filmy Miloša Formana – „Lot nad kukułczym gniazdem” i „Hair” – odniosły ogromny sukces i oprócz wielu nagród zyskały status filmów kultowych, a reżyserowi zapewniły czołowe miejsce w panteonie filmowych twórców. „Amadeusz” to także wielkie kino: porywające i nie pozostawiające widza obojętnym. Fantastycznie nakręcony i zagrany epos, dzieło kompletne, które, mimo że trwa prawie trzy godziny, ogląda się jednym tchem.

Filmowe perełki – Samotny mężczyzna

Film pokazuje jeden dzień z życia Georga Falconera, profesora uniwersyteckiego, który nie może pogodzić się ze śmiercią swojego partnera. Debiut Toma Forda, słynnego kreatora mody, który pracował m.in. dla firm Gucci i Yves Saint-Laurent, jest filmem o wielkim uczuciu, które zostawia ślad na całe życie. „Samotny mężczyzna” to uniwersalna opowieść o godzeniu się z samotnością, którą wszyscy odczuwamy i o wielkim znaczeniu życia tu i teraz. O wadze zrozumienia, że małe sprawy są tak naprawdę najistotniejsze.

Filmowe perełki - Prorok

Filmowe perełki – Prorok

Skazany na sześć lat więzienia Malik nie umie czytać ani pisać. W więzieniu wydaje się być młodszy i słabszy od innych skazanych. Od samego początku trafia jednak pod opiekę więźniów z Korsyki, którzy tam rządzą. Malik szybko się uczy i wykonując kolejne powierzone mu zadania, staje się silniejszy i zdobywa zaufanie Korsykanów. Bardzo szybko dzięki swej inteligencji buduje swoją własną grupę wpływów.

Wojujący marketing

Wojujący marketing

Po 20 latach od pierwszego wydania ukazała się uaktualniona książka dwóch wybitnych strategów marketingu – Ala Riesa i Jacka Trouta. Od wielu lat nawiązują oni w swoich publikacjach do myśli Karla von Clausewitza, autora najlepszego traktatu o teorii wojny. Wyłożona przez autorów koncepcja warta jest rozważenia przez właścicieli aptek, którzy konkurują na rynku o względy pacjentów.

Krystyna Tkacz śpiewa Kurta Tucholsky’ego

Krystyna Tkacz śpiewa Kurta Tucholsky’ego

Wnikliwie obserwując rodzimą scenę kabaretową na przestrzeni ostatniej dekady, można dojść do gorzkiego wniosku, że recepta na rozśmieszanie Polaków jest banalnie prosta. Po pierwsze, obowiązkowa garść wulgaryzmów, zręcznie i niby od niechcenia wpleciona w niezbyt skomplikowane teksty. Po drugie, efekt można wzmocnić nieprzeliczoną ilością dziwacznych scenicznych gadżetów, pośród których niepodzielnie króluje żółty, powyciągany sweter. Czy w zaistniałych okolicznościach warto podjąć walkę z wiatrakami i sięgać po wyszukaną satyrę?

Myśląc:  schizofrenia

Myśląc: schizofrenia

Czytałem „Schizofrenię” Antoniego Kępińskiego jako student, potem jako młody psy­chiatra, i czytam teraz, kiedy patrzę na moje życie zawodowe, spędzone wśród osób chorujących na schizofrenię, z pewnego oddalenia. Za każdym razem było to trochę inne odczytanie, ale pozostawiało wspólne uczucie, że Profesor wysyła nas na „misję niemożliwą”: zrozumieć i leczyć schizofrenię. Wysyła, bo jest przekonany, że się powiedzie.

Nauka perswazji

Nauka perswazji, czyli jak w osiem minut postawić na swoim

Warto się zastanowić nad stwierdzeniem, że trafniej oceniamy drugiego człowieka niż samego siebie. Wynika z tego zalecenie, aby uważniej i krytyczniej przyjrzeć się własnym cechom oraz wprowadzić zmiany w swoim charakterze. Ale do tego nie wystarczy dobra wola, potrzebna jest jeszcze praca nad sobą. Na przykład przyswojenie nowego nawyku (np. analizowania minionego dnia) wymaga od 5 do 21 dni, a i tak – jak się okazuje – nie wymazuje to całkowicie dotychczasowego przyzwyczajenia. Praca nad sobą trwa zatem do końca życia.

Psychologia uśmiechu

Psychologia uśmiechu

Książka Piotra Szaroty składa się z dwóch zasadniczych części. W pierwszej z nich przedstawiono „ABC uśmiechu” (śmiech i uśmiech, teorie uśmiechu, uśmiech wrodzony i wyuczony), a także omówiono kwestie uśmiechu w kontekście kulturowym (kulturowe katalizatory, inhibitory i modyfikatory uśmiechu; osobowość, samopoczucie i uśmiech). Autor przedstawił również ciekawe rozważania dotyczące różnych kultur uśmiechu (japońska, indonezyjska, amerykańska i polska).

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH