Propedeutyka medycyny Stefana Krusia

Propedeutyka medycyny Stefana Krusia

Zachęcamy do przeczytania recenzji książki prof. Stefana Krusia „Wiecznym piórem. Na przekór” wydanej przez Media TV Plus. Poniższy tekst ukazał się w magazynie „Puls” (nr 12/1), miesięczniku Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Niedawno ukazał się zbiór słynnych felietonów profesora Stefana Krusia, a już ten tom jest wyczerpany. Widocznie nakład był niewielki. Czas, aby ktoś stanowczo pomyślał o dodruku.

Niedobór alfa-1-antytrypsyny w patologii człowieka

Niedobór alfa-1-antytrypsyny w patologii człowieka

Zaburzenie polegające na niedoborze alfa-1 antytrypsyny (alpha-1-antitrypsin deficiency, AATD) pojawia się w kilku jednostkach klinicznych. Jest ono albo istotną przyczyną choroby, albo nasila chorobę powstałą na innym tle.

Niedobór alfa-1-antytrypsyny to zaburzenie enzymatyczne, które zdarza się dość często. Bywa ono wyraźnym pierwszym powodem niektórych chorób albo nasila pewne stany chorobowe, wywołane przez inne czynniki chorobotwórcze.

Nierzadko niedobór tego enzymu nie jest brany pod uwagę w rozważaniach nad patogenezą konkretnego przypadku (zapomnienie?, przeoczenie?).

Znajomość istnienia niedoboru alfa-1-antytrypsyny i wyrównanie go przyczynia się do poprawy stanu chorego.

Obywatelu Redaktorze! – Więcej wyobraźni

Kiedyś tam, gdy w Anglii założono pierwszą linię telefoniczną, nie pamiętam, chyba między Manchesterem a Birmingham, odbyła się wspaniała uroczystość. Wyjątkowego notabla poproszono o wygłoszenie słów inauguracyjnych. Powiedział: jeden, dwa, trzy, cztery… Ktoś z otoczenia podszepnął mu: proszę pana, więcej wyobraźni, więcej wyobraźni, more imagination. Mówca sprężył się intelektualnie i poprawił: poniedziałek, wtorek, środa, czwartek…

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH