Filmowe perełki – Samotny mężczyzna


Film pokazuje jeden dzień z życia Georga Falconera, profesora uniwersyteckiego, który nie może pogodzić się ze śmiercią swojego partnera. Debiut Toma Forda, słynnego kreatora mody, który pracował m.in. dla firm Gucci i Yves Saint-Laurent, jest filmem o wielkim uczuciu, które zostawia ślad na całe życie. „Samotny mężczyzna” to uniwersalna opowieść o godzeniu się z samotnością, którą wszyscy odczuwamy i o wielkim znaczeniu życia tu i teraz. O wadze zrozumienia, że małe sprawy są tak naprawdę najistotniejsze.

Bohater historii jest gejem, ale przekaz filmu wykracza poza kwestie seksualności. To film o utracie bliskiej osoby i samotności. Miałby ten sam sens, gdyby umarła żona George’a, a nie mężczyzna jego życia. To opowieść o miłości i człowieku szukającym odpowiedzi na podstawowe pytania.

„Samotny mężczyzna” jest adapta­cją prozy Christophera Isher­wooda, autora m.in. „Pożegnania z Berlinem”, na podstawie którego powstał scenariusz słynnego „Kaba­retu”. Nominowaną do Złotego Glo­bu muzykę napisał polski kompozytor Abel Korzeniowski („Duże zwierzę”).

Główną rolę znakomicie zagrał Colin Firth, znany z takich filmów jak „Mamma Mia!”, „Dziennik Bridget Jones”, „To właśnie miłość”. Rola Georga Falconera uznawana jest za najlepszą w jego dotychczasowej karierze; przyniosła mu już m.in. nagrodę na festiwalu w Wenecji i nominację do Oscara. Partneruje mu, jak zwykle zjawiskowa, Julianne Moore („Godziny”, „Magnolia”).

4.8/5 - (187 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH