Nikotyna najgroźniejszym „narkotykiem inicjacyjnym”

Najgroźniejszym „narkotykiem inicjacyjnym” (ang. gateway drug) może być nie marihuana, jak dotychczas sądzono, ale… nikotyna. Wskazują na to najnowsze badania prof. Denise Kandel.

Mija właśnie 40 lat od powstania słynnej teorii eskalacji. Jej autorka, prof. Kandel z Columbia University zasugerowała wówczas, że narkotyki „miękkie”, takie jak marihuana, zwiększają szanse uzależnienia od twardych narkotyków.

Najnowsze analizy badaczki wskazują, że rolę gateway drug może odgrywać legalnie dostępna nikotyna. Dane epidemiologiczne sugerują, że większość osób uzależnionych od twardych narkotyków zaczynała eksperymenty od legalnych substancji, takich jak alkohol i papierosy, a dopiero później sięgała po marihuanę, a następnie kokainę czy heroinę. Widząc tę zależność prof. Kandel postanowiła przeprowadzić badania z udziałem myszy, w których przetestowała wpływ nikotyny na reakcje gryzoni na kokainę.

Okazało się, że myszy, które najpierw zostały wystawione na działanie nikotyny, reagowały dużo silniej na późniejsze działanie kokainy. Gryzonie te wykazywały też więcej zachowań charakterystycznych dla uzależnień w porównaniu do myszy, które nie były wcześniej wystawione na działanie nikotyny.

Analiza na poziomie molekularnym dowiodła, że nikotyna wzmacnia ekspresję genu o nazwie FosB, który gra kluczową rolę w „systemie nagrody” potęgując przyjemne doznania związane z użyciem innych substancji psychoaktywnych. Co ciekawe, wystawienie myszy na działanie kokainy w pierwszej kolejności nie wpływa na ryzyko uzależnienia się od nikotyny.

Okazało się również, że nikotyna wzmacniała efekty działania kokainy tylko wówczas, gdy gryzonie były wystawione na obie substancje tego samego dnia. Dane epidemiologiczne potwierdzają tę zależność i wskazują na to, że większość młodych osób uzależnionych od kokainy zaczynało eksperyment z tym narkotykiem równocześnie paląc papierosy.

Badania pokazują, że palacze mają dwukrotnie wyższe ryzyko rozwinięcia uzależnienia po eksperymentach z kokainą w porównaniu do osób niepalących.

(Źródło: medexpress.pl)

4.9/5 - (85 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH