Odczuwanie zimna jest zaraźliwe

Odczuwanie zimna jest zaraźliwe. Wystarczy spojrzeć na kogoś zziębniętego, by samemu zacząć czuć to samo. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Brighton and Sussex Medical School.

Przeprowadzili oni eksperyment z udziałem ochotników. Podczas studium każdy z 36 badanych oglądał 8 filmów z aktorami wkładającymi ręce do widocznie ciepłej lub zimnej wody. W tym czasie mierzono temperaturę dłoni samych ochotników. Okazało się, że przy filmach z zimną kąpielą dłonie były znacząco chłodniejsze, zaś przy ciepłej wersji nagrania nie odnotowano żadnych zmian.

-Sądzimy, że stało się tak przez mniejszą sugestywność tzw. ciepłych wideo – jedynymi wskazówkami, że woda jest gorąca, były para na początku nagrania i zaróżowienie dłoni aktora (tymczasem przy chłodnych filmach przez cały czas w oczy rzucały się bloki lodu) – podsumował neuropsychiatra dr Neil Harrison.

Naukowiec uważa, że takie nieświadome zmiany fizjologiczne pomagają nam empatyzować z innymi i żyć w społeczeństwie.

-Uważa się, że naśladowanie drugiej osoby pomaga stworzyć wewnętrzny model jej stanu fizjologicznego, który można wykorzystać do lepszego zrozumienia jej motywacji i samopoczucia. Ludzie są wyjątkowo społecznymi istotami i duża część sukcesu naszego gatunku zależy od umiejętności współpracy w złożonych grupach. Trudno by to to było osiągnąć, gdybyśmy nie potrafili szybko empatyzować oraz przewidywać czyichś myśli, uczuć i motywacji.

(Źródło: kopalniawiedzy.pl)

4.8/5 - (265 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH