Ulga dla nóg

Ulga dla nóg

Żylaki to obrzmienia naczyń wywołane uszkodzeniem znajdujących się w nich zastawek, których zadaniem jest zapobieganie cofaniu się krwi i usprawnienie jej przepływu w kierunku serca.

Jeśli zastawki nie funkcjonują prawidłowo, krew gromadzi się w żyłach, powodując dolegliwości w postaci ciężkości nóg, skurczy, obrzęków stóp i podudzi czy poskręcanych, wystających ponad powierzchnię skóry naczyń żylnych. Powstawaniu żylaków sprzyjają głównie: zaawansowany wiek, ciąża, otyłość, brak ćwiczeń i pozostawanie przez dłuższy czas w pozycji stojącej lub siedzącej.

Ani stać, ani siedzieć
Najprostszą metodą zapobiegania chorobom nóg jest codzienny godzinny spacer. Ruch wzmacnia mięśnie i pomaga poprawić stan żył. Silne mięśnie podtrzymują wiotkie naczynia krwionośne. Wybierając się na spacer, warto założyć specjalne pończochy podtrzymujące lub owinąć nogi elastycznymi bandażami. Należy też pamiętać, by zbyt długo nie stać ani nie siedzieć w jednej pozycji.

Zanim pojawią się żylaki, warto pamiętać o profilaktyce. Popularnym sposobem wzmocnienia żył jest przyjmowanie witamin A, C, B6, B12, D i E oraz spożywanie pokarmów bogatych w błonnik.

Zatkany rurociąg
Żyła jest częścią biologicznego systemu kanalizacyjnego. Kiedy się ją wytnie, pozostałe naczynia muszą pracować z większą wydajnością. Często zdarza się, że nie są w stanie dodatkowo przepompować płynów, które odprowadzały usunięte żyły. W efekcie pozbawione tlenu krwinki oraz toksyny zalegają w nogach, a dolegliwości, które wywołują, są nie do zniesienia. Medycyna sięga wtedy po kolejne drastyczne sposoby. Aby odbudować przepływ krwi, wykonuje się drenaż żył, a następnie wszczepia by-passy.

Czasem – mimo leczenia i zabiegów – nogi wciąż puchną i bolą. Tworzą się martwice tkanek, powstają rany i owrzodzenia, a ich następstwem – na szczęście dość rzadkim – jest konieczność amputacji chorej nogi.

Szukanie ulgi
Głównym problemem w leczeniu schorzeń żylnych jest brak skutecznej metody całkowitego zapobiegania chorobie. Zwykle dolegliwości rozwijają się stopniowo, dając wyraźne sygnały. Na początku groźny scenariusz można odwrócić poprzez zdrowy tryb życia i zdrową dietę.

Jeśli natomiast choroba jest bardziej zaawansowana, trzeba podjąć leczenie farmakologiczne. W terapii chorób żył stosuje się preparaty doustne pochodzenia naturalnego zawierające wyciągi z kasztanowca i rutynę. Stosuje się je, gdy występują obrzęki w okolicy kostek, uczucie ciężkości kończyn dolnych, wysiłkowych bólach nóg i nocnych skurczach. Pomocne może być masowanie nóg (pomaga odprowadzać krew w stronę serca) lub zażywanie chłodnych kąpieli.

Wyciąg z nasion kasztanowca działa przeciwwysiękowo i przeciwobrzękowo, zwiększając elastyczność i napięcie ścian naczyń krwionośnych. Pomaga również w dolegliwościach związanych z zaburzeniami w ukrwieniu tkanek, charakteryzującymi się m.in. uczuciem zimna, mrowieniem.

Ulgę zmęczonym i obolałym nogom może przynieść także smarowanie specjalnymi preparatami, np. kremami lub żelami. Istnieje też możliwość leczenia żylaków za pomocą nastrzykiwania leków do naczyń krwionośnych.#


Lekarz od żył

  • Lekarz specjalizujący się wyłącznie w diagnostyce i leczeniu chorób żył to flebolog.
  • Flebologia to głównie medycyna zabiegowa. Dlatego lekarz tej specjalności najczęściej zleci nam wykonanie zabiegów chirurgicznych lub skleroterapii kompresyjnej. Doradzi, jak się do nich przygotować. Zleci także metody kompresyjne, które najlepiej zabezpieczą nas przed postępem choroby.
4.5/5 - (243 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH