Przewlekła niewydolność żylna częsta wśród Polaków

62 proc. Polaków cierpi na dolegliwości związane z przewlekłą niewydolnością żylną. Częściej są to kobiety niż mężczyźni. Aż dwie trzecie chorych ignoruje ten problem.

Niekorzystny wpływ na przebieg choroby mają:
– występowanie żylaków w rodzinie,
– charakter pracy (długotrwała pozycja siedząca bądź stojąca, wysiłek fizyczny powodujący napięcie mięśni brzucha i wzrost ciśnienia wewnątrzbrzusznego, a w efekcie utrudnienie odpływu żylnego, np. dźwiganie ciężarów,
– mała ilość ruchu,
– nadwaga i otyłość,
-ciąża,
– źle dobrane elementy ubioru (noszenie ciasnych spodni, pasków, gorsetów uciskających miejsca odpływu krwi)
– chodzenie na wysokich obcasach,
– nawyki siedzenia utrudniające odpływ krwi z kończyn (siedzenie z podwiniętymi kończynami, siedzenie na nodze, siedzenie z ułożeniem nogi na nogę),
– gorące kąpiele lub przebywanie na słońcu powoduje nasilenie się obrzęku i bólu nóg,
– niektóre leki (antykoncepcja hormonalna i substytucja hormonalna).

Powinniśmy unikać długiego siedzenia i długiego stania – radzi fizjoterapeuta Michał Rubacha. W przerwach wykonujmy proste ćwiczenia. – Jeżeli możemy się położyć, to unieśmy nogi do góry. Zróbmy kilka zgięć grzbietowych, podeszwowych stóp. Nakreślmy kółeczka w powietrzu palcami stóp. Jeżeli nie możemy się położyć, pomaszerujmy z wysokim unoszeniem kolan. Pomaszerujmy w miejscu – podpowiada Rubacha.

Jeżeli mamy pracę siedzącą, to zróbmy sobie przerwę co dwie godziny na pięciominutowe ćwiczenia. Jeżeli pracujemy nie tylko siedząc, to zróbmy te ćwiczenia wieczorem – przez dziesięć, piętnaście minut.

Warto też uprawiać sport, bo aktywny wypoczynek to podstawa zdrowych nóg.

Trzeba też zwrócić uwagę na dietę. Menu ubogie w białko może powodować obrzęki. Dlatego powinniśmy jeść chude mięso czy rośliny strączkowe, a także produkty na bazie soi. Należy także zrezygnować ze spożycia soli.

Niewydolność żylną można zdiagnozować poprzez badanie USG Dopplera.To jest badanie profilaktyczne, przy pomocy aparatu USG śledzimy układ żylny. Sprawdzamy jego wydolność- mówi Andrzej Litarski, specjalista chirurgii naczyniowej. Badanie należy zrobić, kiedy pojawią się uczucie ciężkich nóg, obrzęk lub zmiany żylakowe czy przebarwienia na nogach, niezależnie od wieku.Takie badania profilaktycznie powinniśmy robić raz w roku- dodaje Litarski.

(Źródło: rmf24.pl)

5/5 - (100 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH