Pierwszy udany przeszczep penisa

Pierwszy w historii udany przeszczep penisa przeprowadzili lekarze z Republiki Południowej Afryki. Pacjentem był 24-letni mężczyzna, który trzy lata wcześniej utracił swój organ w związku z komplikacjami po przebytym zabiegu obrzezania.

Dziewięciogodzinny zabieg odbył się 11 grudnia ubiegłego roku w ramach eksperymentalnego programu, prowadzonego przez naukowców z Tygerberg Hospital i University of Stellenbosch. Operacja udała się i pacjent odzyskał wszelkie funkcje przeszczepionego organu.

-W Afryce Południowej potrzeba tego typu zabiegów jest większa niż w innych częściach świata w związku z tym, że wielu mężczyzn traci penisy w wyniku komplikacji po przeprowadzanych w myśl tradycyjnego rytuału zabiegów obrzezania – mówi Andre Van der Merwe, szef instytutu urologii University of Stellenbosch, który kierował zespołem prowadzącym transplantację.

Dawcą był zmarły, który za życia wyraził zgodę na pobranie organów do przeszczepu.

Planowanie i przygotowania do zabiegu rozpoczęły się w 2010 roku. Doktor Van der Merwe i jego zespół wykorzystali pewne doświadczenia pierwszego zabiegu przeszczepienia twarzy. – Wykorzystaliśmy te same techniki mikrochirurgicznego łączenia naczyń krwionośnych i włókien nerwowych, stosowaliśmy też podobne metody psychologicznej oceny pacjentów, którzy mogą być takiemu zabiegowi poddani – mówi Van der Merwe.

Po trzech miesiącach od operacji lekarze poinformowali o jej sukcesie. – Naszym celem było przywrócenie pełnej funkcjonalności organu w ciągu dwóch lat, jesteśmy zaskoczeni tym, jak szybko postępuje rehabilitacja. W tej chwili możemy już powiedzieć, że pacjent odzyskał wszystkie funkcje, zarówno urologiczne, jak i reprodukcyjne – podkreślił Van der Merwe.

Podobny zabieg podjęto wcześniej tylko raz, ale zakończył się niepowodzeniem. Po sukcesie ostatniej operacji lekarze z RPA nie wykluczają, że podobne zabiegi będzie można prowadzić także u osób po amputacji penisa w związku z chorobą nowotworową, a także w skrajnych przypadkach impotencji.

(Źródło: rmf24.pl)

5/5 - (213 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH