Nie przeszczepiają

Liczba przeszczepów w kraju spadła w marcu o 60 procent.

Jak pisze “Gazeta Wyborcza” w styczniu w całej Polsce wykonano 76 przeszczepów nerek, w marcu – już tylko 25. Podobnie jest z przeszczepianiem wątroby – w styczniu operacji było 22, w marcu – 5.

Tylko przeszczepy serca utrzymują się na tym samym poziomie – trzy w styczniu i tyle samo w marcu – wynika z danych Poltransplantu, centrum organizacyjno- koordynacyjnego przeszczepiania narządów. Takiego załamania nikt się nie spodziewał, szczególnie że jeszcze w lutym liczba przeszczepów utrzymywała się na średnim poziomie.

W Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu w ubiegłym roku wykonano rekordową liczbę przeszczepów nerek – 137. – W styczniu i lutym jeszcze było dobrze, ale kryzys przyszedł w marcu. Wykonaliśmy tylko dwie operacje. A średnio powinno być dziesięć. To tragedia – mówi Maciej Głyda, kierownik oddział Transplantologii i Chirurgii Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu.

Kryzys w transplantologii to – jak twierdzą lekarze – efekt głośnych aresztowań: kardiochirurga Mirosława G. z Warszawy oskarżonego o zabójstwo oraz Andrzeja P. z Lublina, który przeszczepił trzem chorym narządy, które okazały się zainfekowane nowotworem, a pacjenci zachorowali na raka (przeniesienie tą drogą nowotworu było dotychczas nieznane w literaturze medycznej).

  • W transplantologii najważniejsze jest zaufanie pacjenta do lekarza. Po tych dwóch rozdmuchanych historiach i ferowaniu wyroków ono już praktycznie nie istnieje – mówi prof. Zbigniew Włodarczyk, kierownik kliniki transplantologii Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. – To, co najgorsze, już się stało – nazwano nas mordercami. To najcięższy zarzut dla lekarza.

Lekarze oczekują, że pomocną rękę wyciągnie Ministerstwo Zdrowia, które nie dopuści do kolejnych politycznych sądów nad środowiskiem medycznym.

4.4/5 - (92 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH