Rekordowa liczba transplantacji w 2012 roku

W 2012 roku w polskich szpitalach przeprowadzono najwięcej transplantacji w historii – informuje ministerstwo zdrowia.

26 stycznia, w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce, obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantologii. Według danych ministerstwa zdrowia, w ubiegłym roku przeszczepiono 1610 narządów – w tym od zmarłych dawców 1545. W porównaniu do 2011 roku, w ubiegłym roku liczba wszystkich przeszczepionych narządów wzrosła o 9,45 proc., wykonano 139 więcej przeszczepów niż rok temu.

W 2012 roku łącznie z polskich rejestrów pobrano szpik lub komórki krwiotwórcze krwi obwodowej od 114 dawców dla polskich biorców, co stanowi wzrost w stosunku do roku 2009 (47 dawców) o 142 proc.

Z okazji Dnia Transplantologii na warszawskie ulice wyruszył specjalny tramwaj. Jego pasażerowie moli dowiedzieć się między innymi tego, czym są przeszczepy i jakie wymogi trzeba spełniać, żeby zostać dawcą.

Uczestnicy kampanii Dawca.pl informowali między innymi o tym, czym jest tzw. oświadczenie woli. To dokument, który można nosić przy sobie i w którym informujemy o naszej zgodzie na ewentualne pobranie organów po śmierci. Jeśli chcemy złożyć oświadczenie woli, musimy poinformować o tym rodzinę.

Większość osób zgadza się na to, aby w razie wypadku i swojej śmierci pobrać od nich organy do przeszczepu. Jednak tylko nieliczni noszą przy sobie oświadczenie woli.

W Polsce dawcą narządów może zostać każdy dorosły, który nie złoży swojego oświadczenia w rejestrze sprzeciwów. W praktyce jednak – po orzeczeniu śmierci mózgu – lekarze nie dokonują pobrania narządów bez zgody rodziny zmarłego.

Informacje na temat różnych zagadnień związanych z transplantacjami, między innymi regulacji prawnych, znajdują się na stronie internetowej www.dawca.pl.

(Źródło: IAR)

4.5/5 - (231 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH