Budzić kulturę życia

W Polsce w ubiegłym roku wykonano prawie 1100 przeszczepów nerek, 200 przeszczepów wątroby i 110 przeszczepów serca. Jednak w kolejce po nowy organ trzeba stać nawet kilka lat.

Jak pisze “Gazeta Wyborcza” do oddawania organów po śmierci zachęca coraz więcej polskich biskupów, m.in. metropolita lubelski abp Józef Życiński i bp Adam Dyczkowski z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Jednak temat ciągle budzi wiele kontrowersji.

– Edukację w tej sprawie trzeba rozpocząć wśród samych kapłanów, bo niewielu jest co do tego przekonanych – mówi ks. Piotr Sadkiewicz z parafii Leśna koło Żywca, który zdobył tytuł Proboszcza Roku 2005 m.in. za zorganizowanie klubu krwiodawstwa i banku danych o dawcach szpiku kostnego. – Zwykle potrzeba jakiegoś mocnego doświadczenia, zderzenia z tragedią, żeby ktoś zmienił swoje podejście do przeszczepów. Ale wtedy bywa za późno – mówi ks. Sadkiewicz.

Kościół podkreśla, że transplantacja jest zgodna z nauką katolicką. Zachęca do niej na łamach “Gazety Wyborczej” ks. Józef Jachimczak, krajowy duszpasterz służby zdrowia: – Przez długi czas Kościół nie sprzyjał transplantacji. To zmieniło się za pontyfikatu Jana Pawła II, który w encyklice “Evangelium Vitae” napisał, że wszyscy którzy dokonują przeszczepów, budzą kulturę życia.

4.6/5 - (185 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH