Dwie nowe ręce

Pierwsza na świecie kobieta po udanym pionierskim przeszczepie obu rąk opuściła szpital. Lekarze – chirurdzy z Hospital La Fe w Walencji – są zadowoleni z wyniku
operacji.

Pochodząca z Kolumbii Alba Lucia (47 lat) przeszła 10-godzinną operację 30 listopada. Obie ręce amputowano jej po wybuchu w laboratorium chemicznym prawie 30 lat temu.

Nowe kończyny pobrano od kobiety po wypadku, u której lekarze stwierdzili śmierć mózgu. Ręce dawczyni odcięto nieco powyżej łokcia, po czym schłodzono je i w ciągu mniej niż pięciu godzin przewieziono do Hospital La Fe.

Operację Alby prowadziło ponad 10 lekarzy. Obie ręce przyszywano jednocześnie. Najpierw trzeba było dostosować przedramiona Alby tak, aby “pasowały” rozmiarami do kończyn dawczyni. W kości wprowadzono metalowe płytki i śruby. Później precyzyjnie połączono naczynia krwionośne i nerwy. Nowe ręce i fragmenty przedramion przyszyto około pięciu cm nad przegubem.

Po operacji, pierwszy raz oglądając swoje ręce Alba stwierdziła, że “wyglądają przepięknie”. Również kierujący operacją chirurg Pedro Cavadas oznajmił, że jest zadowolony z wyniku pracy. Zapowiedział, że zanim pacjentka odzyska czucie, minie nawet pół roku.

Do tej pory sześć “dwuręcznych” operacji przeprowadzono na
mężczyznach; pierwszą w 2000 roku we Francji, na 33-latku.

4.9/5 - (146 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH