10 minut dla życia

Na świecie zarejestrowanych jest ponad 33 mln potencjalnych Dawców szpiku. W bazie Fundacji DKMS w Polsce jest ich ponad 1,4 mln. Tygodniowo około 20 Dawców z bazy Fundacji DKMS oddaje krwiotwórcze komórki macierzyste, dając chorym na nowotwory krwi szansę na wyzdrowienie.

Od początku działalności Fundacji DKMS w Polsce 6282 osoby oddały szpik lub krwiotwórcze komórki macierzyste. Dzięki nim inne – często nieznajome i anonimowe – osoby dostały szansę na życie. Rejestracja do bazy Dawców Fundacji DKMS to zaledwie kilka minut.

„Bliźniak genetyczny”

Nasz genotyp jest niezwykle różnorodny, więc szanse na znalezienie „bliźniaka genetycznego”, czyli osoby, której antygeny zgodności tkankowej są takie same, jak nasze własne, są bardzo niskie. Prawdopodobieństwo wynosi 1: 20 000. W przypadku rzadkiego genotypu to aż 1 do kilku milionów. Każdy potencjalny Dawca, zarejestrowany w bazie, zwiększa szanse na wyzdrowienie osoby, potrzebującej przeszczepienia szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek, niezależnie od wykształcenia, pochodzenia czy wykonywanego zawodu.

Kampania Fundacji DKMS

Osoby, biorące udział w najnowszej kampanii Fundacji DKMS to m.in. Artur, dwukrotny Dawca szpiku oraz Hania – mała Pacjentka, której przeszczepiono szpik, ratując jej tym życie. Jakie są ich historie?

Hania

Nie wiem dlaczego, ale zachorowałam na białaczkę i nie mogłam się bawić z dziećmi. Znalazł się Dawca i uratował mi życie. Takimi słowami sześcioletnia Hania zachęcała do rejestracji w bazie Dawców szpiku w jednej z kampanii.

Dziś Hania ma 7 lat, chodzi do szkoły i ma wielu przyjaciół. Kocha rysować, tańczyć, a w szkole najbardziej lubi WF i lekcje etyki. Hania jest dziś zdrową pierwszoklasistką, jednak nie zawsze tak było. Wiadomość o chorobie nowotworowej spadła na rodziców Hani, gdy dziewczynka miała osiem miesięcy. Pierwsze lata jej życia zostały zdominowane przez pobyty w szpitalu i ciągłe kontrole lekarskie. Dzisiaj, po ciężkiej walce z ostrą białaczką limfoblastyczną – oraz udanym przeszczepieniu szpiku kostnego od niespokrewnionego Dawcy – Hania jest zdrowa i po raz drugi bierze udział w kampanii społecznej Fundacji DKMS, ukazującej istotę dawstwa szpiku.

Artur

O sobie mówi, że nie jest aniołem. Miał wzloty i upadki, ale oddając aż dwukrotnie cząstkę siebie dla chorego na nowotwór krwi Pacjenta udowodnił, że jest po prostu dobrym człowiekiem. Artur Kowalczyk do bazy Fundacji DKMS zarejestrował się w 2010 roku, podczas akcji rejestracyjnej, zorganizowanej dla chorej koleżanki. Nie spodziewał się wówczas, że już po roku z Dawcy potencjalnego stanie się Dawcą faktycznym.
Biorcą był półtoraroczny chłopiec z Włoch, chory na białaczkę. Pierwsze pobranie szpiku od Artura nastąpiło z talerza kości biodrowej. Niestety, stan chłopca po przeszczepieniu nie poprawiał się. Po kliku miesiącach Artur po raz drugi zgodził się oddać cząstkę siebie. Tym razem pobrano od niego krwiotwórcze komórki macierzyste z krwi obwodowej.

Artur Kowalczyk, dwukrotny Dawca z bazy Fundacji DKMS:

Czy sam mam się za bohatera? Nie. Raczej za szczęściarza. Za wielkiego wygranego, który wypełnił formularz w odpowiednim dniu i zgarnął główną nagrodę. Oddając szpik wygrałem poczucie spełnienia, którego nie dadzą żadne pieniądze. Rodzicom nieświadomego, wówczas 1,5-rocznego dziecka ofiarowałem bezcenną nadzieję na życie malucha. Wtedy nie wiedziałem, czy chłopczyk przeżyje. Wiem, że zrobiłem wszystko, co mogłem. Od donacji minęło już kilka lat, ale te emocje są wciąż bardzo intensywne. Jestem spełniony.

Rejestracja w bazie Fundacji DKMS

Rejestracja to zaledwie kilka prostych kroków. Wystarczy przyjść na organizowany przez Fundację Dzień Dawcy szpiku. Można również wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.

Misja Fundacji DKMS

Misją jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego.  To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce. Jest w nim zarejestrowanych 1,4 mln potencjalnych Dawców szpiku. Spośród nich już 6 282 (luty 2019) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik.  Pacjenci znajdowali się zarówno w Polsce, jak i na świecie.

 

Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH