W dobrym wnętrzu

W dobrym wnętrzu


Dobrze zaaranżowane wnętrze jest naszym azylem, daje nam poczucie bezpieczeństwa. Począwszy od tego numeru, będę przybliżała państwu elementy wystroju wnętrz, mające wpływ na nasze samopoczucie.

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wielki wpływ ma na nas to, co znajduje się w naszym otoczeniu, co odbieramy zmysłami i nieświadomie przyswajamy. Tak jak to, co czytamy, czego słuchamy i z jakimi ludźmi przebywamy kształtuje nas intelektualnie, tak otaczająca nas przestrzeń wpływa na nasze zdrowie psychiczne i samopoczucie. Możemy tak zaprojektować własne mieszkanie czy dom, aby to miejsce zapewniło nam nie tylko poczucie bezpieczeństwa i azyl, ale również odzwierciedlało naturalną potrzebę obcowania z tym co piękne, harmonijne i… nasze. Znane przysłowie mówi, że „nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba” i podążajmy tą drogą.

Dobry pomysł to podstawa
Urządzenie wnętrza domu wymaga podejmowania wielu trudnych decyzji i wyborów. Najważniejszy jest jednak dobry pomysł na układ przestrzeni oraz zachowanie funkcjonalności pomieszczeń. Dobrze i prawidłowo zaprojektowaną przestrzeń poznamy po tym, że jest prosta i czytelna.

Drugim bardzo ważnym elementem projektowania wnętrza jest pomysł na wygląd mieszkania. Nie istnieje uniwersalny przepis na to, od czego należy zacząć jego urządzanie. Ważne, abyśmy znaleźli inspirację – może to być ciekawe zdjęcie z pisma wnętrzarskiego, ale równie dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie naszego ulubionego (czasem o wartości historycznej) mebla rodzinnego lub wyróżnienie pięknej podłogi z drewna egzotycznego. Możemy wtedy dać upust naszym upodobaniom i gustom, wybierając ulubione materiały i kolory, które być może staną się zaczątkiem naszej koncepcji stylistycznej.

Nie ulegaj trendom
Nie obawiajmy się myśleć po swojemu, eksperymentować. Pamiętajmy, że supernowoczesne trendy już za chwilę staną się niemodne, a wystroju wnętrza nie zmienimy tak szybko, jak zmieniamy ubranie. Urządzenie domu to zwykle duży wydatek. Nie przesadzajmy więc z bardzo drogimi materiałami i nie opierajmy naszych pomysłów na wymyślnych kompozycjach wnętrzarskich. Po pierwsze – szybciej nam się opatrzą, a po drugie – może się okazać, że wykonawca nie podoła zadaniu.

Radość projektowania
Jeśli mamy problemy z zaprojektowaniem wnętrza, nie mamy pomysłu na jego ciekawą aranżację, warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz. Nie zapominajmy jednak, że to my będziemy funkcjonować w mieszkaniu, i to my musimy się w nim dobrze czuć. Projektowanie i wykańczanie wnętrz to jeden z najprzyjemniejszych etapów tworzenia własnego „miejsca na świecie”. Etap radosny, twórczy, pozwalający na wyrażenie samego siebie. Dzięki takiemu podejściu klienta, również architekt ma poczucie, że zawód, który wykonuje, to nie tylko praca, ale również pasja dająca radość i spełnienie.

4.7/5 - (336 votes)

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH