Uczucie zmęczenia, bóle głowy, kości i stawów, problemy z koncentracją, obfite pocenie czy obniżone libido. To tylko niektóre symptomy, które obok widocznych zmian w wyglądzie zewnętrznym mogą sugerować pojawienie się akromegalii. Tymczasem postawienie właściwej diagnozy trwa w Polsce średnio 10 lat.
Akromegalia to rzadka choroba, którą wywołuje nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu. Zbyt duże stężenie tego hormonu wpływa zarówno na narządy wewnętrzne chorych, jak i zmiany w ich wyglądzie. Zaostrzają się im rysy twarzy, powiększają stopy, ręce, uszy i nos.
Dlaczego choroba wykrywana jest bardzo późno?
Dzieje się tak, ponieważ proces zmian, jakie zachodzą u osoby z akromegalią, jest bardzo powolny i może trwać latami. Chorzy mogą nawet zauważać, że dochodzi u nich do przerostu żuchwy, stóp, dłoni, nosa, uszu, czy języka, ale i tak nie szukają przyczyny w chorobie, a uznają to za proces starzenia się bądź efekt wieloletnich treningów sportowych.
prof. Marek Ruchała, kierownik Katedry i Kliniki Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego:
Poza zmianami w wyglądzie, symptomy akromegalii są bardzo niespecyficzne, a sami pacjenci często je bagatelizują. W tym czasie u nieświadomych rozwoju choroby pacjentów dochodzi m.in. do nieodwracalnego i groźnego w skutkach przerostu narządów wewnętrznych.
Eksperci apelują, że mylenie objawów akromegalii z innymi dolegliwościami jest wśród chorych powszechną praktyką, tymczasem nieleczona, zaniedbana akromegalia może skrócić życie nawet o 10 lat.
Na co więc zwrócić uwagę?
Nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu, prowadzi do wielu powikłań. Poza typową różnicą w wyglądzie fizycznym, chorym często dokucza zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, bóle kości i stawów czy nadmierna potliwość, a u niektórych chorych występują polipy jelita grubego.
prof. Marek Ruchała:
Pacjenci cierpią także na zespół cieśni nadgarstka, choroby serca, nadciśnienie, zaburzenia oddechowe, w tym bezdech senny. Zmienia się także barwa ich głosu. Z czasem może pojawić się u nich cukrzyca czy ograniczenie pola widzenia, a także obniżone libido, a u kobiet zaburzenia miesiączkowania.
Po diagnozie
Po właściwym rozpoznaniu choroby, najważniejsze jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Im szybciej, tym większe szansa na powrót do zdrowia i zahamowanie rozwoju powikłań. Podstawową metodą leczenia jest operacyjne usunięcie guza, jednak gdy jest on zbyt duży jego całkowite usunięcie nie jest możliwe. Wówczas konieczna staje się farmakoterapia. Podstawę leczenia farmakologicznego stanowią analogi somatostatyny, które obniżają stężenie hormonu wzrostu i zmniejszają objętość guza.
Leczeniem pacjentów z akromegalią zajmują się głównie endokrynolodzy.
Więcej informacji na temat akromegalii można znaleźć na stronie www.akromegalia.pl
informacja prasowa: NewsrmTV
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.