Pamiętaj o USG tarczycy!

Choroby tarczycy dotykają około 300 milionów ludzi na całym świecie. Najczęściej zapadają na nie kobiety.

Jedną z chorób tarczycy, której zachorowalność wciąż wzrasta jest rak tarczycy. W Polsce rozpoznaje się raka tarczycy u trzech tysięcy pacjentów rocznie.

prof. Marek Dedecjus, kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej Warszawskiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej Curie:

Wczesna diagnoza nowotworu i zastosowanie odpowiedniego leczenia daje ponad 90% szans na wyleczenie w najczęstszych typach nowotworów złośliwych tarczycy. Dlatego przynajmniej raz na dwa lata sprawdzaj zmiany w tarczycy, jeśli zalecenia lekarza nie są inne.

Elżbieta Kozik, prezes organizacji Polskie Amazonki Ruch społeczny:

W Polsce udało się wypracować zasady profilaktyki wobec raka piersi. Coraz więcej Polek pamięta o badaniach piesi. Dlatego warto, pomyśleć też o tarczycy. Zachęcamy kobiety, by podczas wykonywania USG piersi poprosiły lekarza o sprawdzenie ultrasonografem także gruczołu tarczowego.

Chociaż badanie USG nie jest badaniem przesiewowym, pozwala w połączeniu z biopsją na wykrycie nowotworu złośliwego w fazie gdy jego pełne wyleczenie jest możliwe.

Grupy podwyższonego ryzyka

Dwie grupy pacjentów, u których należy zachować szczególną ostrożność i wcześniej myśleć o badaniu USG, to pacjenci obciążeni dziedzicznie rakiem tarczycy oraz pacjenci, u których w przeszłości była stosowana radioterapia okolicy szyi.

Objawy chorób tarczycy

Objawami, które towarzyszą chorobie są powiększone węzłów chłonne szyi, chrypka, zmiana barwy głosu, czy trudności z przełykaniem. Najczęściej występującym objawem raka tarczycy są wyczuwalne zgrubienia w przedniej części szyi -tzw. guzki.

Samobadanie tarczycy

Oprócz korzystania z badań USG tarczycy zachęcamy wszystkich do wprowadzenia nawyku samobadania tarczycy. Takie badanie każdy może wykonać w warunkach domowych.
Samobadanie tarczycy jest bardzo proste.

Kampania „Motyle pod ochroną”

Organizacja Polskie Amazonki Ruch Społeczny prowadzi kampanię edukacyjną na temat raka tarczycy „Motyle pod ochroną”. Projekt wspiera budowanie świadomości na temat nowotworu, a także dostarcza potrzebnych informacji zdiagnozowanym już pacjentom.

Źródło: informacja prasowa Healthcare & Education department
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

[modalsurvey id="1985322554" style="flat"]

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH