Antykoncepcja szyta na miarę

Z badań przeprowadzonych przez NEUROHM wynika, że kobiety uważają tabletki antykoncepcyjne za najlepszą metodę antykoncepcji. Chcą mieć wpływ na wybór wspólnie z ginekologiem. Jenak nie do końca wiedzą, jakie czynniki powinny lub mogą być brane pod uwagę przy dobieraniu tabletek antykoncepcyjnych. Jak więc dobrać tabletki antykoncepcyjne?

Zawsze w konsultacji z ginekologiem

Antykoncepcja hormonalna powinna być zawsze dobierana podczas wizyty u lekarza ginekologa. Niedopuszczalne jest korzystanie z preparatów hormonalnych przepisanych innej osobie. Każda kobieta jest inna i dlatego każda potrzebuje szytej na miarę metody antykoncepcji. Lekarz przed wypisaniem recepty przeprowadzi z pacjentką wywiad. Może również zlecić niezbędne badania.

Czego oczekujesz od tabletek?

Przed wizytą u lekarza zastanów się, czego oczekujesz od antykoncepcji? Możesz wybierać wśród wielu produktów. Różnią się schematami dawkowania, odmiennymi dawkami (i rodzajami!) hormonów, które mają rozmaity wpływ na ich organizm. Dzięki rozwojowi technik uzyskiwania nowych pochodnych kobiecych hormonów, pula zastosowań pozaantykoncepcyjnych preparatów hormonalnych jest coraz większa. Elementem, o którym często kobiety zapominają, jest wpływ stylu życia i osobowości na wybór środków antykoncepcyjnych. Podczas badania przeprowadzonego przez NEUROHM okazało się, że 79 procent respondentek wprawdzie zgadza się z twierdzeniem, że ginekolog powinien poznać ich styl życia przed przepisaniem tabletek, ale pewność ich odpowiedzi była bardzo niska.

Wybierz optymalny schemat dawkowania

Antykoncepcja standardowa to najbardziej rozpowszechniona forma antykoncepcji doustnej. Większość środków opiera się na schemacie 21 tabletek + 7 dni przerwy, w trakcie których występuje krwawienie z odstawienia. Jeśli dopiero zaczynasz stosowanie antykoncepcji hormonalnej, źle się czujesz w przerwie między przyjmowaniem tabletek lub po prostu masz problem z systematycznością w ich przyjmowaniu – porozmawiaj z lekarzem o środkach dawkowanych w innej formule, np. 24 + 4 (24 tabletki czynne i 4 tabletki placebo). Codzienne branie tabletek pomoże Ci wyrobić nawyk w ich przyjmowaniu, co przyczyni się do lepszej kontroli cyklu. Taki schemat eliminuje również problem z pamiętaniem o wzięciu pierwszej tabletki z nowego blistra po tygodniowej przerwie przy tabletkach 21+7.

Zastanów się, jakich korzyści pozaantykoncepcyjnych potrzebujesz

Wiele kobiet zmaga się z różnymi dolegliwościami towarzyszącymi cyklowi menstruacyjnemu.  Masz długie i obfite miesiączki, piersi obrzmiałe, plamienia międzyokresowe, bóle owulacyjne? Zastanów się nad antykoncepcją ultralekką. To produkty posiadające najniższą dawkę hormonów spośród innych tabletek. Zawierają tylko 15 mikrogramów estrogenu. Tak niska zawartość hormonów nie wpływa na ich skuteczność. Wskaźnik Pearla wynosi 0,24, czyli ryzyko zajścia w ciążę jest bliskie zeru.

Jeśli chcesz poprawić wygląd swojej cery, zmagasz się z trądzikiem i/lub łojotokiem, rozważ skorzystanie z tabletek dwuskładnikowych. Na poprawę stanu skóry pozytywny wpływ będą miały te zawierające np. dawkę 0,03 mg etynyloestradiolu (EE) i 2 mg chlormadynonu octanu. Ten drugi element wpływa również pozytywnie na poziom libido.

Skutki uboczne? Zmień tabletki

Badania zrealizowane w ramach kampanii „Antykoncepcja szyta na miarę” pokazały, że co 5 kobieta stosująca tabletki antykoncepcyjne rozważa w najbliższym czasie zmianę na inne. Jednak pewność ich odpowiedzi była średnia.

prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog, seksuolog, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach:

W nowoczesnym, „zabieganym” świecie antykoncepcja służąca kobiecie powinna być tak dobrana, by przy największym efekcie antykoncepcyjnym nie występowały efekty uboczne. Po rozpoczęciu terapii, podczas kolejnej wizyty należy poinformować ginekologa o pojawieniu się niepokojących objawów takich jak: plamienia, zatrzymanie wody w organizmie, uczucie ciężkości, spadek nastroju czy libido. Czasem wystarczy zmiana progestagenu lub zwiększenie dawki estrogenu, aby objawy ustąpiły. Kobietom cierpiącym na dolegliwości związane ze zbyt wysoką dawką etynyloestradiolu (ból głowy, nudności, zatrzymywanie wody, ból piersi) zaleca się często przejście na preparaty hormonalne z obniżoną dawką hormonów, tzw. antykoncepcję ultralekką. Natomiast kobietom doświadczającym spadku libido zaleca się stosowanie środków zawierających chlormadinon. To pochodna progesteronu, który przekształcany w układzie nerwowym w allopregnanolon wykazuje działanie uspokajające, modulujące nastrój i rozładowujące napięcie. Dzięki niemu wzrasta wydzielanie beta endorfin, które odgrywają ważną rolę w libido i satysfakcji seksualnej.

Antykoncepcja szyta na miarę

Liczba dostępnych na rynku doustnych środków antykoncepcyjnych jest ogromna. Każda kobieta ma możliwość znaleźć wśród nich ten jeden, który będzie spełniał jej wszystkie oczekiwania. Przeanalizuj własne potrzeby, szczerze porozmawiaj z lekarzem ginekologiem i obserwuj własnego organizmu. A jeśli coś nie gra – opisz swoje dolegliwości lekarzowi i razem wybierzcie inny produkt. Bo każda z nas zasługuje na idealnie dopasowaną antykoncepcję.

Kampania „Antykoncepcja szyta na miarę”

Antykoncepcja szyta na miarę, to kampania edukacyjno-informacyjna. Jej celem jest budowanie świadomości kobiet na temat doustnej antykoncepcji hormonalnej oraz na temat jej prawidłowego doboru. Ideą projektu jest uspójnienie oraz poszerzenie wiedzy o antykoncepcji doustnej. Inicjatywę merytorycznie wspiera ekspert z zakresu psychologii
i ginekologii. Więcej informacji o kampanii oraz o hormonalnej antykoncepcji doustnej można znaleźć na stronie: www.antykoncepcjanamiare.pl.

Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH