Aktywność seniora

Aktywność seniorów a zaćma – jak sobie z tym poradzić?

Współczesny senior postrzegany jest jako osoba aktywna, udzielająca się w społeczeństwie i życiu kulturalnym. Jak pokazują badania już 40 proc. osób w wieku 65+ chce rozwijać się na emeryturze. Jednak wciąż wiedza w temacie nie jest tak szeroka i nie rozwija się dynamicznie. Mimo że dla większości Polaków wzrok jest najważniejszym zmysłem (twierdzi tak aż 90 proc. z nich), to tylko co czwarty bada swój wzrok regularnie. 

Bo życie zaczyna się po…

Jak pokazuje raport pt. „Po co seniorom kultura” nie jest łatwo zdefiniować typowego polskiego seniora. Osoby znajdujące się w wieku powyżej 60 roku życia, to grupa, która zaczyna odznaczać się co raz większą różnorodnością. Wśród nich znajdują się osoby, które uczestniczą w różnych wydarzeniach kulturalnych (np. kino, teatr, koncert, opera, wystawa) przynajmniej raz w roku. Znacząca grupa seniorów uczestniczyła w wydarzeniu kulturalnym średnio co drugi miesiąc.

Co czwarty badany senior bierze regularny udział w zajęciach zorganizowanych: śpiew w chórze lub innym zespole wokalnym, taniec, śpiew w zespole muzycznym, udział w zajęciach plastycznych lub zaangażowanie w teatr. Polacy, zapytani o to, czego najbardziej brakowałoby w przypadku, gdyby wzrok uległ pogorszeniu, najczęściej wskazywali brak wyrazistych barw, trudność w czytaniu książek lub gazet i oglądaniu telewizji. Dodatkowo bolesną stratą byłby także brak możliwości wyraźnego zobaczenia własnych dzieci, a także wyraźnego widzenia znaków drogowych.

Aktywność seniorów

Zgodnie z wynikami badań godnemu procesowi starzenia się w znaczącym stopniu sprzyja zaangażowanie i działalność społeczna. Osoby starsze, które wycofują się z tych aktywności doświadczają negatywnych konsekwencji zarówno w obszarze zdrowia psychicznego jak i fizycznego. Potrzebę bycia aktywnym wśród osób 60+ potwierdzają.

Ankietowani zapytani w ramach badania w kampanii edukacyjnej „Lepszy wzrok, lepsze życie” przyznawali, że pogorszenie wzroku to ograniczenie ich niezależności. Kampania „Lepszy wzrok, lepsze życie” zwraca również uwagę na deficyt wiedzy i niską świadomość w obszarze zdrowia.  Ponad połowa osób powyżej 60. roku życia, czyli grupa najbardziej zagrożona zaćmą, nie ma praktycznie żadnej wiedzy na jej temat.

Aktywność seniorów a wiedza o zaćmie infografika
infografika / Alcon Polska

Aż 60 proc. osób powyżej 60 roku życia, biorących udział w badaniu, przyznało, że nie ma praktycznie żadnej wiedzy na temat zaćmy.  A ta choroba jest jedną z głównych przyczyn pogorszenia lub utraty widzenia u osób powyżej 55 roku życia. Aktualna sytuacja polskiego pacjenta jest również trudna. Liczba chorych na zaćmę w Polsce wynosi ok. 800 tys. Rosnąca liczba osób w wieku późnej dorosłości przekłada się na większe kolejki i dłuższy czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy.

Objawy zaćmy infografika
infografika / Alcon Polska

Ciągle mało wiemy

Dzięki postępowi medycyny i poprawie jakości życia oraz opieki medycznej ostatnie dziesięciolecia były związane z wydłużającym się okresem życia Polaków. Jednocześnie obserwujemy wzrost liczby osób w okresie późnej dorosłości.

W 2008 roku w Polsce żyło 6,2 mln osób w wieku 60 lat. Prognoza GUS z 2008 roku wskazała, że liczba osób w wieku 60-74 lat do 2030 roku wzrośnie o 40 proc., seniorów w wieku 75-84 lata będzie o ok 66 proc. więcej a liczba osób w wieku 85 lat i więcej lat wzrośnie o 90 proc. To oznacza że w 2035 roku w Polsce może żyć 10,8 mln osób w wieku 60 lat i powyżej – mówi Mateusz Banaszkiewicz, psycholog zdrowia z Uniwersytetu SWPS.


Źródło: informacja prasowa / mslgroup.com

4.8/5 - (5 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH