Współczesny senior postrzegany jest jako osoba aktywna, udzielająca się w społeczeństwie i życiu kulturalnym. Jak pokazują badania już 40 proc. osób w wieku 65+ chce rozwijać się na emeryturze. Jednak wciąż wiedza w temacie nie jest tak szeroka i nie rozwija się dynamicznie. Mimo że dla większości Polaków wzrok jest najważniejszym zmysłem (twierdzi tak aż 90 proc. z nich), to tylko co czwarty bada swój wzrok regularnie.
Bo życie zaczyna się po…
Jak pokazuje raport pt. „Po co seniorom kultura” nie jest łatwo zdefiniować typowego polskiego seniora. Osoby znajdujące się w wieku powyżej 60 roku życia, to grupa, która zaczyna odznaczać się co raz większą różnorodnością. Wśród nich znajdują się osoby, które uczestniczą w różnych wydarzeniach kulturalnych (np. kino, teatr, koncert, opera, wystawa) przynajmniej raz w roku. Znacząca grupa seniorów uczestniczyła w wydarzeniu kulturalnym średnio co drugi miesiąc.
Co czwarty badany senior bierze regularny udział w zajęciach zorganizowanych: śpiew w chórze lub innym zespole wokalnym, taniec, śpiew w zespole muzycznym, udział w zajęciach plastycznych lub zaangażowanie w teatr. Polacy, zapytani o to, czego najbardziej brakowałoby w przypadku, gdyby wzrok uległ pogorszeniu, najczęściej wskazywali brak wyrazistych barw, trudność w czytaniu książek lub gazet i oglądaniu telewizji. Dodatkowo bolesną stratą byłby także brak możliwości wyraźnego zobaczenia własnych dzieci, a także wyraźnego widzenia znaków drogowych.
Aktywność seniorów
Zgodnie z wynikami badań godnemu procesowi starzenia się w znaczącym stopniu sprzyja zaangażowanie i działalność społeczna. Osoby starsze, które wycofują się z tych aktywności doświadczają negatywnych konsekwencji zarówno w obszarze zdrowia psychicznego jak i fizycznego. Potrzebę bycia aktywnym wśród osób 60+ potwierdzają.
Ankietowani zapytani w ramach badania w kampanii edukacyjnej „Lepszy wzrok, lepsze życie” przyznawali, że pogorszenie wzroku to ograniczenie ich niezależności. Kampania „Lepszy wzrok, lepsze życie” zwraca również uwagę na deficyt wiedzy i niską świadomość w obszarze zdrowia. Ponad połowa osób powyżej 60. roku życia, czyli grupa najbardziej zagrożona zaćmą, nie ma praktycznie żadnej wiedzy na jej temat.

Aż 60 proc. osób powyżej 60 roku życia, biorących udział w badaniu, przyznało, że nie ma praktycznie żadnej wiedzy na temat zaćmy. A ta choroba jest jedną z głównych przyczyn pogorszenia lub utraty widzenia u osób powyżej 55 roku życia. Aktualna sytuacja polskiego pacjenta jest również trudna. Liczba chorych na zaćmę w Polsce wynosi ok. 800 tys. Rosnąca liczba osób w wieku późnej dorosłości przekłada się na większe kolejki i dłuższy czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy.

Ciągle mało wiemy
Dzięki postępowi medycyny i poprawie jakości życia oraz opieki medycznej ostatnie dziesięciolecia były związane z wydłużającym się okresem życia Polaków. Jednocześnie obserwujemy wzrost liczby osób w okresie późnej dorosłości.
„W 2008 roku w Polsce żyło 6,2 mln osób w wieku 60 lat. Prognoza GUS z 2008 roku wskazała, że liczba osób w wieku 60-74 lat do 2030 roku wzrośnie o 40 proc., seniorów w wieku 75-84 lata będzie o ok 66 proc. więcej a liczba osób w wieku 85 lat i więcej lat wzrośnie o 90 proc. To oznacza że w 2035 roku w Polsce może żyć 10,8 mln osób w wieku 60 lat i powyżej – mówi Mateusz Banaszkiewicz, psycholog zdrowia z Uniwersytetu SWPS.
Źródło: informacja prasowa / mslgroup.com
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.