Kolor oczu a ryzyko wystąpienia wad wzroku

Szacuje się, że blisko 90 proc. osób posiada brązowy kolor oczu, 7 proc. zielony, 2 proc. szary, natomiast 1 proc. niebieski. Określona barwa uzależniona jest od czynników genetycznych oraz obecności w tęczówce oka pigmentu – melaniny. Czy kolor oczu wpływa na ryzyko wystąpienia wad wzroku?

Występujące kolory oczu klasyfikowane są najczęściej według tzw. skali Martina. Barwy ciemne mieszczą się w skali 1-4 (1 oznacza oczy bardzo ciemne). Mieszanka pigmentów zawiera się w zakresie 5-11. Natomiast 12-16 oznacza oczy jasne.

Od czego zależy kolor naszych oczu?

Pierwszym czynnikiem, który wpływa na barwę naszych oczu jest obecność melaniny. Jest to pigment, który warunkuje również kolor skóry i włosów. Melanina jest rozlokowana w tęczówce. Jednak u każdej osoby występuje w innych proporcjach i odmiennym zagęszczeniu. Osoby o szarym, niebieskim czy zielonym kolorze oczu, genetycznie „wykazują” obecność małej ilości melaniny. Natomiast brązowa lub ciemna barwa świadczy o dużej zawartości pigmentu w tęczówce.

Grzegorz Romanik, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej:

Zabarwienie naszych oczu jest uzależnione również od innych czynników genetycznych. W dużym uproszczeniu oznacza to, że jasny kolor oczu świadczy o genach recesywnych. Natomiast ciemny kolor o występowaniu genów dominujących. Oboje rodzice posiadają zarówno gen recesywny, jak i dominujący. Natomiast swojemu dziecku przekażą tylko jeden z nich. Jeżeli zarówno mama i tata przekażą np. gen recesywny, istnieją bardzo niewielkie szanse, że dziecko otrzyma ciemny kolor oczu. W przypadku, gdy np. matka przekaże gen dominujący, natomiast ojciec gen recesywny, dziecko najczęściej odziedziczy gen dominujący, chociaż nie jest to regułą.

Kolor oczu a wady wzroku

Istnieją zależności między określonym kolorem oczu, a występowaniem wad lub chorób wzroku. Wyszczególnić należy m.in. zwiększone ryzyko wystąpienia jaskry wśród osób posiadających ciemną barwę oczu. Są one również bardziej narażone na wystąpienie zaćmy. Największe ryzyko jej pojawienia się istnieje u posiadaczy brązowych oczu. Z kolei jasna barwa oznacza dwukrotnie większe ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). Jest to przewlekła choroba, polegająca na uszkodzeniu siatkówki. Może doprowadzić do pogorszenia widzenia, a w konsekwencji nawet do utraty wzroku. AMD zazwyczaj występuje u osób powyżej 50. roku życia. Ilość melaniny determinująca kolor naszych oczu, odpowiada również za wysokość ryzyka występowania innych chorób. I tak dla przykładu osoby o jasnych oczach są bardziej narażone na zachorowanie na czerniaka.

Kolor oczu a dobór okularów

Grzegorz Romanik, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej:

Kolor oczu to oczywiście jeden z czynników, który może mieć wpływ na dobór okularów. Jednak nigdy nie powinniśmy wyłącznie na nim opierać naszych decyzji zakupowych. Podczas wyboru powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie szczegóły anatomiczne naszej twarzy. Należy tak dopasować do nich oprawkę okularową, aby nie tylko osiągnąć satysfakcjonujący efekt estetyczny, lecz przede wszystkim zakupić okulary zapewniające prawidłowe usytuowanie „szkieł” przed naszymi oczami. Dzięki temu rzeczywiście nam pomogą i po prostu będą dla nas wygodne. Dlatego tak istotna jest m.in. panoramiczność oprawy, sprawdzenie kąta pochylenia oprawy do policzków czy odpowiednie jej wyprofilowanie, aby nie uciskała skroni lub zbytnio od nich nie odstawała. Okulary muszą być również symetryczne – powinny prosto leżeć na nosie i uszach.

Pomoc profesjonalnego i doświadczonego optyka gwarantuje właściwy wybór okularów – zarówno w kontekście poprawy jakości widzenia, jak i naszego komfortu podczas ich użytkowania.

Więcej informacji na temat wad wzroku, sposobów ich korekcji oraz specjalistycznych badań można znaleźć w filmach edukacyjnych Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, zrealizowanych pod merytorycznym patronatem Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z udziałem optyków, optometrystów i okulistów. Materiały dostępne są pod adresem: http://www.krio.org.pl/filmy-edukacyjne

informacja prasowa: 38 PR
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH