Refundacja soczewek dla osób chorych na zaćmę i astygmatyzm

Według Światowej Organizacji Zdrowia dominującą przyczyną utraty wzroku jest zaćma. Dotyczy aż 51% osób na świecie.

Dzięki refundacji chorzy zyskają lepszy dostęp do nowoczesnych soczewek wewnątrzgałkowych. NFZ zwiększa dostęp usunięcia zaćmy ze wczepieniem soczewki torycznej.

dr Wojciech Kołodziejczyk, chirurg okulistyczny :

Pacjenci z zaćmą często ulegają wypadkom, doznają złamań, a także cierpią na nerwice oraz depresję. Szacuje się, że ok. 40% pacjentów, zgłaszających się na zabieg usunięcia zaćmy posiada współistniejący astygmatyzm powyżej 1 dioptrii. Można go skutecznie korygować soczewkami wewnątrzgałkowymi. Astygmatyzm na poziomie 2 dioptrii i powyżej, czyli taki, przy którym wczepienie soczewki torycznej jest refundowane, ma ok. 10% osób z zaćmą. Brak korekcji astygmatyzmu podczas operacji zaćmy powoduje, że pacjenci w dalszym ciągu muszą używać okularów z tzw. cylindrem.

Refundacja zabiegów zaćmy

Refundacja zbiegów ze wczepieniem soczewki torycznej jest dostępna dla pacjentów z coraz większej liczby krajów europejskich. W wielu państwach nie ma dopłat na soczewki dla chorych na zaćmę czy astygmatyzm. Bardzo często pacjenci którzy chcieli skorzystać z zalet takiej soczewki decydowali się na wyjazd za granicę np. do Czech, i wykonanie operacji w ramach tzw. dyrektywy transgranicznej.

Zabiegi odpłatne

Pacjenci mają też możliwość wykonania zabiegu prywatnie w miarę swoich potrzeb i możliwości finansowych. Wybierając soczewkę dwu, trój, lub wieloogniskową. Dają one szanse na dobre widzenie z każdej odległości, bez konieczności używania okularów korekcyjnych. Dzięki tego typu soczewką pacjenci mogą używać ich zarówno w pracy jak i podczas prowadzenia samochodu, ponieważ skupiają światło w punkcie zapewniającym bardzo dobre widzenie odległości pośrednich.

informacja prasowa: NewsrmTV 
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH