Jak chronić oczy przed szkodliwym światłem niebieskim?

Smartfony, monitory i ekrany telewizorów stanowią potencjalne zagrożenie. Emitowane przez nie światło niebieskie może trwale uszkadzać siatkówkę. Jak zadbać o oczy?

Jak wynika z badania liczba polskich internautów w listopadzie br. wyniosła 28 mln. Każdy z nich spędzał w sieci średnio 2 godziny i 7 minut dziennie. Dodatkowo aż 81% Polaków ogląda telewizję więcej niż 4 godziny w ciągu doby. To daje ponad 6 godzin narażenia wzroku na szkodliwe działanie niebieskiego światła docierającego z ekranów.

Godziny spędzone przed ekranem powodują również drobniejsze, tymczasowe dolegliwości, takie jak nieprzyjemne uczucie „piasku pod powiekami”, a także ból oczu, głowy i szyi.

dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express:

Ponieważ obraz cyfrowy składa się z pikseli, ma on zdecydowanie mniejszy kontrast niż tekst drukowany. Przez to nasze oczy muszą pracować zdecydowanie ciężej, by uzyskać odpowiednią ostrość. Oznacza to nieustanną pracę mięśni odpowiadających za dostosowywanie się soczewki oka do oglądanego obrazu. Widzenie bliskie wymaga szczególnego wysiłku.  Na drodze ewolucji ludzki wzrok przystosował się bowiem do patrzenia w dal w poszukiwaniu zagrożeń i pożywienia. Ważnym czynnikiem jest także mniejsza liczba mrugnięć, w wyniku czego dochodzi do wysuszania się powierzchni gałki ocznej (tzw. suche oko).

Jak chronić oczy?

Aby uniknąć niekorzystnych dla oczu konsekwencji wynikających z ich ekspozycji na światło niebieskie warto zadbać o swoje oczy stosując poniższe metody.

  1. Pracując przed komputerem warto stosować metodę 20 x 20 x 20. Oznacza to, że po 20 minutach spędzonych przed ekranem powinieneś skupić wzrok przez 20 sekund na przedmiocie oddalonym o 20 stóp (6 metrów).
  2. Żeby uniknąć wysuszania się powierzchni oka dobrze jest zadbać o jego dodatkowe nawilżenie. Pomocne będą odpowiednie krople czyli tzw. sztuczne łzy.
  3. Dobrym rozwiązaniem jest także korzystanie z dostosowanych do pracy przy komputerze okularów. Mają one filtry blokujące dostęp szkodliwych promieni UV oraz światła niebieskiego emitowanych przez monitor.
  4. Wiele nowych urządzeń posiada również specjalne oprogramowanie, które pozwala uruchomić tryb wyświetlacza emitujący mniej szkodliwego promieniowania. Warto sprawdzić tą funkcję w swoim komputerze, tablecie czy smartfonie.
informacja prasowa: Walk PR
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH