Nowy lek na raka piersi w 2012 r.?

W najbliższych latach należy spodziewać się nowych leków do terapii nowotworów piersi. W 2012 r. prawdopodobnie zarejestrowana zostanie substancja przywracająca wrażliwość na leczenie agresywnej postaci choroby – HER2-dodatniej.

Rak piersi HER2-dodatni jest bardziej agresywny niż pozostałe rodzaje; u pacjentek szybciej pojawiają się przerzuty do innych narządów. Białko HER2 to znajdujący się na powierzchni komórek receptor, który ma wpływ na wzrost i podział komórki. W komórkach nowotworowych może dojść do zwiększenia liczby kopii genu kodującego receptor HER2, co może prowadzić do szybszego wzrostu raka.
Chorobę tę może zahamować tzw. terapia celowana. Jest ona możliwa, jeśli u pacjentki wykona się badanie na status receptora HER2 – za pomocą nie zawsze wykonywanej tzw. biopsji gruboigłowej.

W leczeniu u kobiet z nadmierną ekspresją receptora HER2 stosowane są obecnie dwa leki, które m.in. łączą się z receptorem i hamują wzrost guza nowotworowego. Leczenie nimi jest dostępne w Polsce i – m.in. dzięki staraniom stowarzyszeń Amazonek – refundowane przez NFZ.

„Jest szansa, że w ciągu kilku lat pojawią się leki kolejne. W tej chwili zaczyna być w onkologii takie założenie, że wcale nie musimy zniszczyć ostatniej komórki nowotworowej, jak było do niedawna, tylko musimy sprowadzić komórkę do tego, by była nieaktywna. Wymaga to pewnego przestawienia pacjenta, że on co prawda nie jest zdrowy, ale może długo żyć z nowotworem” – tłumaczył dr Wojciech Poborski, ordynator oddziału onkologii szpitala im. Leszczyńskiego w Katowicach, podczas wczorajszej konferencji poświęconej temu tematowi.

Specjalista poinformował, że np. w przyszłym roku spodziewana jest rejestracja substancji, która powoduje odblokowanie wrażliwości na leczenie tej postaci nowotworu. „Wygląda na to, że tych możliwości leczenia będziemy mieć coraz więcej. (…) Podejrzewam, że będzie problem z finansowaniem” – dodał wskazując, że w takich sytuacjach stowarzyszenia pacjentów, jak ruch amazoński, są realnym środkiem nacisku na NFZ.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet w Polsce. Rocznie odnotowuje się około 14 tys. nowych zachorowań. Łącznie z przypadkami nieujawnionymi tę liczbę szacuje się na 15-15,5 tys. Co roku na tę chorobę umiera około 5 tys. chorych. Jeden na sto przypadków nowotworu piersi wykrywa się u mężczyzn. Na całym świecie przyjęto październik za miesiąc walki z rakiem piersi.

(Źródło: PAP)

4.7/5 - (184 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH