Gen bez skazy

W londyńskiej klinice, w wyniku sztucznego zapłodnienia, przyszła na świat dziewczynka, którą w fazie zarodka poddano badaniom genetycznym w celu wyeliminowania ryzyka raka piersi. Rodzice chcieli upewnić się, że zarodek nie ma uszkodzonego genu zwiększającego ryzyko zachorowania.

Lekarze zastosowali diagnostykę przedimplantacyjną dotychczas stosowaną w W. Brytanii tylko do wykrywania mukowiscydozy i choroby Huntingtona.

Wzbudziło to kontrowersje, ponieważ w odróżnieniu od tych dwóch chorób, które występują już u noworodków, nowotwór piersi ujawnia się w późniejszych latach życia i na wczesnym etapie może być wyleczalny.

Pozwolenie na przeprowadzenie badań zarodków wydała organizacja odpowiedzialna za regulację sztucznych poczęć i badania na embrionach. Zgodę poprzedziła publiczna konsultacja ze względu na zastrzeżenia towarzyszące rodzeniu dzieci na zamówienie.

Lekarze przeprowadzili badania na 11 embrionach otrzymanych w wyniku sztucznego zapłodnienia, pobierając od każdego z nich po jednej komórce w trzecim dniu życia. U sześciu wykryto wadliwy gen.

Dwa zarodki z prawidłową budową genu implantowano w organizmie matki, jeden z nich rozwinął się następnie w prawidłową ciążę.

4.6/5 - (66 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH