Jak chronić się przed HIV?

Używanie prezerwatyw, profilaktyczne podawanie leków antyretrowirusowych po ryzykownym kontakcie seksualnym i testowanie w kierunku zakażenia HIV – te trzy zasady powinien znać każdy. Zwłaszcza teraz, gdy zaczynają się wakacje

Wakacje to czas wyjazdów, poznawania nowych miejsc i ludzi. Dla wielu to także czas ryzykownych kontaktów seksualnych. Tymczasem, żeby zakazić się HIV, nie trzeba przyjmować narkotyków. Wystarczy przypadkowy seks bez prezerwatywy z chłopakiem z dyskoteki lub dziewczyną z plaży. Ryzyko z każdym rokiem jest coraz większe: według szacunków, w tym roku HIV zakazi się w Polsce ponad 1000 osób. Dziś z wirusem żyje w naszym kraju prawdopodobnie około 35 tys. osób. Prawdopodobnie, bo szacuje się, że połowa zakażonych nie zdaje sobie z tego sprawy. I może niechcący zakazić swoich partnerów. Co zrobić, żeby tego uniknąć?

„Do większości nowych zakażeń HIV dochodzi podczas kontaktów seksualnych więc wiele organizacji na świecie podejmuje działania promujące abstynencję i wierność. Są to działania bardzo pożądane, ale zbyt często nie jesteśmy w stanie przestrzegać abstynencji. Osoby podejmujące kontakty z nowo poznanymi partnerami muszą dysponować dodatkowym narzędziem ochrony – prezerwatywą, która prawidłowo użyta eliminuje ryzyko zakażenia” – przypomina dr Bartosz Szetela z Akademii Medycznej we Wrocławiu w artykule „Profilaktyka zakażeń HIV” opublikowanym na stronie www.pozytywnieotwarci.pl.

Co jednak należy zrobić, jeśli już doszło do ryzykownego kontaktu seksualnego, czyli do seksu bez prezerwatywy z nowo poznaną osobą?

„Gdy dojdzie do ekspozycji na materiał zakaźny (seks bez prezerwatywy, pęknięcie prezerwatywy, kontakt z krwią, nasieniem, śluzem pochwowym, preejakulatem, zakłucie lub zacięcie ostrym narzędziem, na którym mogła być m.in. krew) należy jak najszybciej zgłosić się do Poradni Poekspozycyjnej lub do Izby Przyjęć Szpitala Zakaźnego. Tam specjalista chorób zakaźnych dokona analizy ryzyka zdarzenia i w razie konieczności ma możliwość rozpoczęcia profilaktycznego podawania leków antyretrowirusowych. Leki te nie chronią w 100% przed zakażeniem HIV, ale jeśli w konkretnym przypadku ryzyko zakażenia jest istotnie zwiększone, przyjmowanie przez 28 dni leków antyretrowirusowych może je znacząco zmniejszyć! Najlepszy okres, w którym należy zgłosić się po poradę, to 12 godzin od ekspozycji” – radzi Dr Szetela.

W czasie wakacji kontakt z odpowiednią przychodnią w ciągu 12 godzin od ryzykownego kontaktu może jednak być utrudniony. Co wtedy? Eksperci są zgodni: przede wszystkim nie wolno wpadać w panikę. Trzeba jak najszybciej przeprowadzić badania w kierunku zakażenia HIV. Wynik pozytywny nie jest wyrokiem. Dzięki nowoczesnym lekom antyretrowirusowym z HIV można długo i relatywnie komfortowo żyć, pracować, bawić się, a nawet mieć zdrowe dzieci. Trzeba tylko wiedzieć o zakażeniu. Niestety w Polsce bardzo często ludzie dowiadują się o tym, że żyją z HIV, kiedy już przechodzi on w groźną fazę AIDS.

„Polacy idealizują swoich partnerów seksualnych. Nie umiemy rozmawiać o seksualności w relacjach z drugą osobą. Nie rozmawiamy z partnerami o naszej przeszłości seksualnej. Tymczasem, jeśli mamy świadomość, że druga osoba już z kimś współżyła, to nie powinniśmy zakładać, że jej partner seksualny nie był zakażony tylko dlatego, że go znamy lub wiemy, że jest to osoba wykształcona, używająca markowych perfum. Młodzi ludzie, których ten problem najczęściej dotyczy, nie zdają sobie sprawy, że wirus HIV nie zna słowa kocham!” – przestrzega na stronie www.pozytywnieotwarci.pl prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog, pedagog, Sekretarz Naukowy Polskiej Akademii Medycyny

„Zarówno z tego, co mówią polscy eksperci, jak i z doświadczeń zbieranych przez Gilead Sciences na całym świecie wynika, że tak naprawdę przed HIV może chronić tylko edukacja. Dlatego nasza firma od lat angażuje się w projekty edukacyjne takie jak Pozytywnie Otwarci. Pokazujemy ludziom na całym świecie, że przed HIV można się uchronić, a tym, którym się to nie udało – że z wirusem można żyć” – powiedział Michał Kaźmierski, dyrektor generalny Gilead Sciences Poland.

Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki i wczesnej diagnostyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent M. St. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Służba Zdrowia i Wydawnictwo Termedia. Granty ufunduje firma Gilead Sciences Polska.

Profilaktykę poekspozycyjną prowadzą ośrodki leczące osoby zakażone HIV i chore na AIDS. Lista tych ośrodków znajduje się na stronie www Krajowego Centrum ds. AIDS – www.aids.gov.pl/?page=wiedza&act=doctors&id=19

Więcej informacji o profilaktyce HIV znajduje się na stronie internetowej programu Pozytywnie Otwarci – www.pozytywnieotwarci.pl

4.3/5 - (58 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH