Małżeństwo na zdrowie

Samotni żyją krócej niż ludzie posiadający współmałżonków, ale jak stwierdzili naukowcy z Uniwersytetu w Los Angeles – najbardziej skraca życie starokawalerstwo i staropanieństwo.

Amerykanie przebadali 67.000 dorosłych osób w latach 1989-1997 pod względem wpływu statusu cywilnego na długowieczność. Okazało się, że prawdopodobieństwo zgonu w grupie osób rozwiedzionych lub owdowiałych było odpowiednio o 27 i 40 procent wyższe niż wśród osób żyjących w małżeństwie. Największe było jednak prawdopodobieństwo śmierci w grupie osób, które nigdy nie założyły rodziny – o 58 procent większe niż w grupie małżonków.

Badacze z Kalifornii ustalili, że starzy kawalerowie i stare panny nieco częściej palą papierosy niż reszta populacji -znaczny czynnik ryzyka pogorszenia stanu zdrowia – ale rzadziej piją alkohol i częściej uprawiają rekreacyjnie sporty.

Zdaniem autorów badań, wyższa śmiertelność osób samotnych spowodowana jest tym, że mają one na ogół mniej kontaktów towarzyskich i przyjacielskich niż żyjący w stadle małżeńskim.

4.8/5 - (9 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH