Chondrocyty na ratunek stawom kolanowym

Bóle stawu kolanowego są dziś bardzo powszechne. U starszych to często efekt zwyrodnienia stawów. U młodszych – urazów mechanicznych. Niezależnie od tego, jak duży jest problem, dzisiejsza medycyna oferuje różne rozwiązania. Jednym z tych rozwiązań jest przeszczep chondrocytów.

Naturalnym, a co za tym idzie także najlepszym zabezpieczeniem stawów kolanowych, jest po prostu zdrowa chrząstka stawowa. Często jednak narażona jest na uszkodzenia, głównie wśród osób uprawiających sport zarówno amatorsko, jak i zawodowo. Niewielkie uszkodzenia chrząstki zazwyczaj można wyleczyć poddając się specjalistycznemu zabiegowi. Operacja polega na nawierceniu małych otworów w kości znajdującej się pod zniszczoną chrząstką. W procesie gojenia tworzy się blizna, która zastępuje zniszczoną chrząstkę.

Co jednak, gdy uraz jest bardziej rozległy i nie daje się go wyleczyć wspomnianą metodą? – Dzisiejsza medycyna daje możliwość pobrania od pacjenta fragmentu chrząstki stawowej, który w warunkach laboratoryjnych zostanie namnożony. Odpowiednią ilość komórek zostanie przeniesiona na biomateriał kolagenowy, który wszczepia się do kolana, gdzie z czasem komórki całkowicie wypełniają ubytek chrząstki. Powodzenie takiej metody – nawet w skomplikowanych przypadkach – oceniane jest przez specjalistów bardzo wysoko. Jednak pacjenci muszą zdawać sobie sprawę, że powrót do pełnej sprawności zajmuje około roku.

Oczywiście uraz kolana nie musi oznaczać konieczności zabiegu przeszczepu chondrocytów. Problem należy jednak niezwłocznie skonsultować z lekarzem ortopedą, który oceni, na ile jest poważny i jakie leczenie sprawdzi się w danym przypadku najlepiej. Pomocnym badaniem w takiej ocenie jest rezonans magnetyczny w nowoczesnych wysokopolowych urządzeniach. Badanie w nowoczesnym rezonansie daje możliwości dokładnego zobrazowania zakresu uszkodzonej chrząstki.

fot. dzięki uprzejmości http://www.freedigitalphotos.net

4.3/5 - (31 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH