„Razem zadbajmy o piękno i zdrowie„

Różowa wstążeczka to symbol profilaktyki raka piersi, jednej z najbardziej znanych na świecie kampanii związanych ze zdrowiem. Jak ocenia jej potrzebę i skuteczność posłanka Barbara Dziuk, od wielu lat działająca na rzecz zdrowia, zresztą nie tylko kobiet?

– Ta akcja liczy sobie …30 lat. Jestem jej inicjatorką od prawie 20 lat. Dzięki tej akcji, której życzliwe są media, wiele kobiet wie, jak zareagować w przypadku niepokojących objawów. Panie, i nie tylko one, podczas organizowanych przeze mnie akcji, mogą się zbadać – i to nie tylko w mammobusie. Chętni mogą skorzystać z różnych bezpłatnych badań, od zbadania ciśnienia poprzez testy alergologiczne czy badania przez podologa. W marszu Różowej Wstążeczki wszyscy wspólnie maszerujemy po zdrowie, uświadamiając wszystkim, jak ważna jest profilaktyka zdrowotna, tania i bezbolesna.

– Dane statystyczne pokazują, niestety, że w Polsce zwiększa się zarówno zachorowalność, jak i umieralność na raka piersi. Skąd te wzrastające liczby? Przede wszystkim ze strachu. Choć nasze akcje uświadamiają, że wykrycie zagrożenia na wczesnym etapie nie rujnuje nadziei na dalsze, pełne, radości życie, to jednak wciąż pokutuje obraz okaleczonej kobiety. Kobiety nie wiedzą, że lekarze coraz częściej stosują leczenie jak najmniej inwazyjne, czyli oszczędzające pierś. Trzeba wspomnieć również o lekach nowej generacji, które poprawiają komfort życia i to życie przedłużają.

– Aby tę sytuację poprawić, należałoby wzmocnić kampanie edukacyjne. Ja jestem za wprowadzeniem tematów dotyczących profilaktyki do szkół. To po pierwsze. Po drugie, szczególnie dziewczęta w wieku 12 – 18 lat powinny być obowiązkowo informowane o zagrożeniach zdrowia i o profilaktyce.

– Konieczne jest ponadto zwiększenie liczby ośrodków specjalizujących się w leczeniu raka piersi. Należy się przyjrzeć, które regiony, ze względu na wyższą liczbę zachorowań i zgonów, szczególnie potrzebują wsparcia i tam utworzyć takie placówki.

– Na dziś jednak należy korzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych, które są organizowane właśnie przy okazji Marszu Różowej Wstążeczki. Od początku działalność profilaktyczną nazwałam „Razem zadbajmy o piękno i zdrowie”, ponieważ te dwie strefy piękna i zdrowia muszą się uzupełniać dla komfortu naszego życia, nie zapominając o jedności ducha i ciała. Optymizm i radość życia pozwala pokonywać nie jedną trudną sytuację zdrowotną i życiową. Do czego  zapraszam wszystkie Czytelniczki portalu nazdrowie.pl.

Bożena Stasiak

Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH