Rehabilitacja lecznicza: opracowaliśmy, a nie korzystamy

Mimo że to Polacy stworzyli nowoczesny model rehabilitacji, to paradoksalnie pacjenci w naszym kraju z niego nie korzystają – wynika ze wstępnych ustaleń Najwyższej Izby Kontroli (NIK).

Opracowany w Polsce, zatwierdzony przez WHO i przyjęty na całym świecie model nowoczesnej rehabilitacji leczniczej opiera się na czerech elementach. Rehabilitacja powinna być stosowana powszechnie, prowadzona w sposób ciągły i kompleksowy, a przede wszystkim zapoczątkowana możliwie szybko.

NIK przygotowuje kompleksową kontrolę dostępności i finansowania rehabilitacji leczniczej w Polsce. Poprzedził ją zorganizowany w Izbie panel ekspertów. Pojawili się na nim krajowi konsultanci z zakresu rehabilitacji i fizjoterapii oraz prezesi towarzystw skupiających specjalistów w tych dziedzinach.

-Rehabilitacja lecznicza wydaje się być w naszym kraju niedoceniana. I to niestety również przez część środowiska medycznego – uważa Piotr Wasilewski z Departamentu Zdrowia NIK. I podaje przykłady: lekarze rehabilitanci mają utrudniony dostęp do diagnostyki pacjentów, a na oddziałach rehabilitacji są problemy z zastosowaniem wybranych metod leczenia. Być może to wynik przekonania, że z rehabilitacją ostatecznie można poczekać. Tymczasem skuteczność tej metody zależy właśnie od tego, jak szybko zostanie zapoczątkowana.

Niepokojąca jest również dysproporcja w dostępności do rehabilitacji leczniczej w poszczególnych regionach Polski. – Nie chcemy się zadowolić odpowiedzią, że w systemie jest za mało pieniędzy. Im mniej ich jest, tym mądrzej i sprawiedliwiej trzeba nimi zarządzać – przekonuje Wojciech Misiąg, wiceprezes NIK.

Audyt ma zidentyfikować czynniki ograniczające dostępność do świadczeń rehabilitacji leczniczej. Inspektorzy NIK chcą również opisać, co dobrze, a co źle funkcjonuje w obecnym systemie. – Na samym końcu interesuje nas odpowiedź na proste pytanie: Co zrobić, żeby było lepiej? – tłumaczy cele kontroli wiceprezes Misiąg. – Chcemy pomóc w znalezieniu nowych rozwiązań. Takich, które usprawnią dostęp do rehabilitacji w Polsce.

(Źródło: nik.gov.pl)
Zdjęcie dzięki uprzejmości Praisaeng / FreeDigitalPhotos.net

4.8/5 - (202 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH