Sprawdź, czy twojemu dziecku grozi miażdżyca

W laboratoriach diagnostycznych firmy Synevo w Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Warszawie trwają bezpłatne badania stężenia cholesterolu u dzieci w wieku 5-10 lat zagrożonych miażdżycą i chorobami układu krążenia.

Warunkiem skorzystania z darmowych badań jest wypełnienie przez rodziców krótkiej ankiety dostępnej w laboratoriach Synevo – partnera strategicznego akcji. Trzeba odpowiedzieć na kilka pytań, które pomogą ocenić ryzyko wystąpienia u dziecka miażdżycy, a w przyszłości zawału serca lub udaru mózgu.

  • Odpowiedź na pytanie, czy w twojej rodzinie mężczyźni poniżej 65. roku życia, a kobiety poniżej 55. roku życia mieli miażdżycę, zawał serca, udar mózgu lub nagły zgon sercowy nie powinna nastręczyć rodzicom trudności. Drugie pytanie: czy w twojej rodzinie choruje ktoś na cukrzycę, ma nadciśnienie lub podwyższony poziom cholesterolu też nie powinno sprawić kłopotu – przekonywał dziennikarzy podczas konferencji prasowej (11 kwietnia w Warszawie) inaugurującej akcję „Sprawdź cholesterol u dziecka!” dr n. med. Andrzej Marszałek, dyrektor medyczny firmy Synevo Polska, partnera strategicznego społecznej akcji profilaktycznej „Sprawdź cholesterol u dziecka!”.

Podwyższone ryzyko rozwoju miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych dotyczy również dzieci z nadwagą i otyłych, a takich – jak poinformowała prof. Bożena Werner, kierownik Oddziału Klinicznego Kardiologii i Pediatrii Dziecięcego Szpitala Klinicznego WUM, w którym odbyła się konferencja prasowa – jest już w Polsce co najmniej 10 proc.

  • U dzieci z nadwagą i otyłością konieczne jest wdrożenie diety niskotłuszczowej, śródziemnomorskiej, bogatej w nienasycone kwasy tłuszczowe, produkty pełnoziarniste, błonnik, warzywa i owoce, a ubogiej w czerwone mięso, białe pieczywo, sól i cukier. Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym powinny codziennie przez godzinę wykonywać zróżnicowane ćwiczenia, zarówno o umiarkowanej, jak i dużej intensywności. Szczególnie korzystne są dynamiczne sporty, takie jak pływanie, biegi, gra w piłkę, jazda na łyżwach i nartach – poinformowała prof. Bożena Werner.

Akcja bezpłatnych badań stężenia cholesterolu została zorganizowana z inicjatywy Kapituły Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”. 17 maja podobna akcja rozpocznie się w 8 ukraińskich miastach, również w laboratoriach Synevo. Do wykorzystania jest w sumie 3250 bezpłatnych testów – 1250 w Polsce i 2000 na Ukrainie. Badania będą wykonywane przez miesiąc lub do wyczerpania testów.
(MM)

4.4/5 - (211 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH