Wegetarianizm nie dla młodych

Dieta wegetariańska nie jest odpowiednia dla młodych ludzi. Rezygnacja ze spożywania mięsa może u nich prowadzić do deficytu cholesterolu, który bierze udział w powstawaniu hormonów płciowych, np. kobiecego progesteronu.

Jak podkreśla dr Agata Wawrzyniak z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie, wegetarianizm powoduje także niedobory przeciwkrzywiczej witaminy D, niezbędnej w młodym wieku.

Wyeliminowanie mięsa z diety pozbawia organizm żelaza i witaminy B12, biorących udział w natlenianiu organizmu. Zdaniem dr Jadwigi Hamułki, należy dbać o różnorodność spożywanych posiłków. – Im bardziej urozmaicone będzie nasze pożywienie, tym większa pewność, że nie dojdzie do niedoborów i nadmiarów poszczególnych składników w naszym organizmie – mówi ekspertka.

-Podstawą pożywienia powinny być produkty zbożowe – kasza, płatki zbożowe, pieczywo. Codziennie powinniśmy spożywać też dużo warzyw i owoców – od 0,5 do kilograma. Powinny one występować praktycznie w każdym posiłku – dodaje badaczka.

-Ciągle niedocenianym produktem w naszym jadłospisie pozostaje mleko” – zauważa dr Wawrzyniak. -Tymczasem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne jest spożywanie przynajmniej 2 szklanek mleka dziennie – podkreśla.

Należy wystrzegać się cukrów i alkoholu, ponieważ nie zawierają one składników odżywczych niezbędnych dla naszych organizmów. W dużych ilościach nie powinniśmy spożywać tłuszczy, dotyczy to zwłaszcza ludzi starszych i z nadwagą.

(Źródło: student news.pl)

4.8/5 - (348 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH