Atopowe zapalenie skóry u dzieci - jaki sport wybrać?

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – jaki sport wybrać?

Atopowe zapalenie skóry u dzieci (AZS) może negatywnie wpływać na ich funkcjonowanie w społeczeństwie. Np. może ograniczyć dziecku uprawianie ulubionych sportów. Dzieje się tak dlatego, że intensywne treningi czy chlorowana woda w basenie bardzo często nasila  zmiany na skórze. Jaką aktywność sportową wybrać dla dziecka i jakich zasad przestrzegać, kiedy nasza pociecha ma skórę skłonną do atopii?

Dla przedszkolaków i dzieci szkolnych wybieramy różne formy aktywności. Wśród nich są  często dodatkowe zajęcia sportowe. Jaki ruch wybrać dla dziecka ze skórą atopową, z czego lepiej zrezygnować i jakich zasad przestrzegać, aby mogło być aktywne i szczęśliwe.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – co się dzieje?

Atopowe zapalenie skóry, inaczej nazywane też egzemą, skazą białkowa, świerzbiączką czy astmą skóry pojawia się najczęściej u noworodków lub u dzieci przed piątym rokiem życia. Mimo, że występuje głównie u dziewczynek, to chłopcy ciężej je przechodzą. Przy AZS skóra jest przesuszona, zaczerwieniona, zaczyna się łuszczyć oraz występuje intensywny świąd i pieczenie. Przy nasileniu objawów pojawiają się pęcherze wypełnione płynem, które po pęknięciu zmieniają się w zaschnięte strupy. Pękający naskórek powoduje nawracające zakażenia skóry.

Aktywność fizyczna jest ważna

Podrażnienie i nasilenie objawów może być wywołane wieloma czynnikami, w tym także aktywnością fizyczną. Wzrost temperatury ciała podczas ruchu, pot, kurz, pocieranie skóry czy chlor w basenie mogą potęgować objawy. Na co zwrócić uwagę, aby dziecko mogło uczęszczać na ulubione zajęcia sportowe?

Uważaj na intensywny ruch

Jeśli zmiany związane z AZS dotyczą kończyn, lepiej zrezygnować z wykonywania niektórych ćwiczeń, np. powodujących stałe ocieranie skóry. Nadmierny wysiłek fizyczny prowadzi do przegrzania organizmu, podrażnienia skóry wilgotnym ubraniem czy intensywne pocenie się, które dodatkowo nasila świąd.

Sucha, atopowa skóra wymaga również większego nawadniania, dlatego podczas zajęć sportowych należy pamiętać o dostarczaniu dziecku dużej ilości wody. Odzież musi być przewiewna, najlepiej biała bez barwników, regulująca temperaturę ciała oraz pomagająca w odprowadzaniu nadmiaru wilgoci.

Zajęcia w wodzie – trzeba uważać

Zajęcia na basenie to nie tylko ćwiczenia ogólnorozwojowe, ale także nauka pływania, co dla rodziców jest bardzo istotne. Jednak dzieci ze skórą atopową muszą szczególnie uważać. Przede wszystkim nie powinny korzystać z basenów z chlorowaną wodą, ponieważ chlor jest silnym utleniaczem i jeszcze bardziej uszkadza wrażliwy naskórek. Warto więc poszukać basenu z wodą ozonowaną.

Jeżeli zmiany na skórze są bardzo nasilone, naskórek pęka lub ma widoczne nadkażenie bakteryjne, najlepiej wybrać inny ruch dla dziecka.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – pielęgnacja i higiena

Podczas uprawiania sportów, skóra się nagrzewa i poci. To wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Najlepiej schłodzić, umyć emolientem i nawilżyć odpowiednim preparatem. Tak samo po wyjściu z basenu, kiedy to odparowująca z powierzchni skóry woda, jeszcze bardziej ją wysusza. Warto pamiętać, że już sama twarda woda działa niekorzystnie dla skóry atopowej. Jeśli zostanie umyta np. mydłem zasadowym, jej stan się pogorszy. Konieczne jest więc używanie do mycia preparatów będących emolientami, zawierających delikatne składniki myjące, które nie podrażniają i nie wysuszają skóry, a dodatkowo tworzą na niej film ochronny.

Pamiętajmy, że skóra atopowa musi być nawet kilka razy w ciągu dnia nawilżana i natłuszczana. Uprawiając sporty trzeba ją jeszcze częściej i dokładniej pielęgnować, zarówno przed jak i po ćwiczeniach. Ulgę skórze atopowej przyniosą preparaty apteczne z cholesterolem oraz witaminami A oraz E. Doskonale natłuszczą, zabezpieczą przed utratą wilgoci z naskórka, zwiększą elastyczność i ochronią przed pękaniem.

Aktywność fizyczna jest dla rozwoju dziecka bardzo istotna. Nie musimy z niej zupełnie rezygnować. Jeśli jednak nasza pociecha ma skórę skłonną do AZS, która jest sucha, cienka i wyjątkowo wrażliwa, musimy szczególnie ją chronić i odpowiednio pielęgnować.


Źródło: informacja prasowa / ziololek.pl

4.7/5 - (3 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH