Grzybica stóp - jak ją pokonać?

Grzybica stóp – cierpi na nią prawie połowa Polaków!

Polska jest w niechlubnej czołówce, jeśli chodzi o występowanie grzybicy. Wg statystyk, ma ją już co piąty z nas. Powodem tego jest bagatelizowanie pierwszych objawów. Ważne, żeby wykryć grzybicę stóp jak najszybciej i zminimalizować szkody. Jakie są metody walki z grzybicą?

Grzybica to zakaźna choroba wywoływana przez grzyby, które atakują skórę pomiędzy czwartym a piątym palcem u nóg lub same płytki paznokci. Objawem choroby jest łuszczenie się skóry, pieczenie, swędzenie, oraz żółknięcie paznokci. W dalszym stadium paznokcie rozwarstwiają się i brązowieją. Grzybicę wywołują najczęściej grzyby o nazwie dermatofity, które lubią atakować naskórek, paznokcie a także włosy. Nieleczona grzybica stóp, może przenieść się także na dłonie.

Gdzie można zarazić się grzybicą?

Klasycznym sposobem na zarażenie się to chodzenie bez klapek po miejskiej pływalni, w saunie, przy korzystaniu z hotelowego prysznica lub ze sklepowych przymierzalni. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że grzybicą możemy zarazić się także przy kontakcie z używanymi narzędziami przez kosmetyczkę do manicure i pedicure.

„Jedna z naszych klientek zgłosiła się do nas z grzybicą paznokci u stóp. Okazało się, że zaraziła się u pedicurzystki, która malując jednym pędzelkiem, mogła rozprzestrzenić grzybicę na kilka innych pań. W gabinecie podologicznym podczas pedicure’u korzystamy ze sterylnych i profesjonalnych narzędzi. Dzięki temu mamy pewność, że nie dojdzie do żadnej infekcji”. – Sylwia Śląskiewicz, podolog z kliniki FootMedica.

Grzybica stóp - jak unikać?

Kto może zarazić się grzybicą?

Wg szacunków, na grzybicę cierpi aż 42% społeczeństwa.  Najczęściej są to ludzie młodzi – do 25 lat, a także ci w wieku 40-50 lat, głównie mężczyźni. Zdarza się, że z grzybicą bardzo często zmagają się osoby chorujące na cukrzycę lub u osób z niewydolnością krążenia bądź posiadających zdeformowaną budowę stóp.

Jak leczyć grzybicę?

Istnieje kilka metod leczenia grzybicy. W zależności od tego, na którą się zdecydujemy, pierwszym krokiem zawsze powinno być skonsultowanie ich ze specjalistą – podologiem. Eksperci wymieniają następujące sposoby walki z grzybicą:

  1. Terapia miejscowa – stosowana w początkowym stadium choroby. Polega na smarowaniu zainfekowanych miejsc specjalnymi maściami, zalecanymi przez lekarza. Paznokcie dotknięte grzybicą maluje się specjalnym leczniczym lakierem.
  2. Terapia farmakologiczna – leki przeciwgrzybiczne stosuje się w przypadku zaawansowanego stadium choroby, z dużymi, widocznymi zmianami. Kuracja farmakologiczna może trwać nawet kilka miesięcy, i nie jest zalecana osobom stale przyjmującym różne lekarstwa.
  3. Terapia laserowa – zazwyczaj do leczenia paznokci dłoni i stóp zainfekowanych grzybicą stosuje się zimny laser Lunula. Zabiegi nim są bezbolesne, nie uszkadzają płytki paznokciowej.  Urządzenie łączy w sobie dwie fale o różnej długości. Pierwsza fala działa bakteriobójczo oraz grzybobójczo. Druga fala pobudza procesy immunologiczne organizmu.

Wizyta u podologa

Diagnoza polegająca na stwierdzeniu grzybicy stóp najczęściej pojawia się podczas wizyty u podologa. Aby stwierdzić, który rodzaj grzybów zaatakował paznokcie, zleca badanie mykologiczne.

Bananie mykologiczne to rodzaj badania laboratoryjnego, podczas którego bada się pobraną wcześniej próbkę pod mikroskopem, a następnie poddaje hodowli. Jeżeli z tak pobranego materiału udaje się wyhodować grzyb, to oznacza, że pacjent zmaga się z grzybicą.

Odpowiednie zidentyfikowanie rodzaju grzyba pozwala na dobranie odpowiedniej terapii. Podolog podczas walki z grzybicą paznokci przede wszystkim dokładnie oczyszcza płytki – to znacznie przyspiesza proces leczenia. Podolog jest w stanie także podjąć się terapii laserowej Lunula. Zaś terapię farmakologiczną powinien poprowadzić wykwalifikowany dermatolog.

 

 


Źródło: informacja prasowa / FootMedica

4.7/5 - (21 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH