Wirtualna rzeczywistość VR - okulary VR

Czy okulary VR są szkodliwe dla oczu?

Technologiczny postęp roztacza przed nami coraz to nowsze możliwości poznawania i percepcji rzeczywistości. Większość nowych wynalazków przyjmujemy z entuzjazmem. Okulary VR, zwane też goglami wirtualnej (rozszerzonej) rzeczywistości, to obecnie jeden z wiodących trendów na rynku technologicznym. Czy okulary VR są bezpieczne dla naszego wzroku? Na to pytanie opowiadają eksperci Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Pierwsze okulary VR

W wyniku rozwoju technologicznego, dostajemy niebywałą okazję testować wiele nowych technologii i rozwiązań, które przenikają do naszego codziennego życia. Wiele z tych wynalazków okazuje się niewypałem, inne wpisują się w krótkim czasie do naszej codzienności.

Zaangażowanie globalnych firm w rozwój technologii opartych na wirtualnej lub mieszanej i rozszerzonej rzeczywistości pokazują, że przed VR pisze się świetlana przyszłość. Według prognoz w 2017 roku mamy do czynienia z prawie 20 milionami urządzeń VR na rynku, a w 2018 liczba ta ma wzrosnąć do 30 milionów. Połowę z nich mają stanowić systemy oparte na naszych smartfonach. Co więcej, prognozuje się, że w 2018 na świecie ma być aż 171 mln aktywnych użytkowników technologii VR.

Strategie największych światowych firm, takich jak Facebook, wpływa na stały wzrost zainteresowania technologią. Dlatego nawet, jeśli o goglach wirtualnej rzeczywistości słyszysz po raz pierwszy – prawdopodobnie doczekasz czasów, w których podobne technologie będą nieodzownym elementem dnia codziennego.

Okulary VR - czy szkodzą oczom
Okulary VR / zdj. prasowe

Jak działa VR (wirtualna rzeczywistość)?

Użytkownik wyposażony w specjalne gogle, widzi obraz tworzony przez komputer lub smartfon. Dzieje się to dzięki specjalnej konstrukcji wyświetlacza i soczewek. Obrazem może być generowana grafika 3D lub film. Co najciekawsze filmy lub sceny 3D mają dużo szerszą perspektywę niż standardowe projekcje na ekranach monitorów. Gogle posiadają także wbudowane czujniki ruchu – to pozwala rejestrować zmianę pozycji głowy, a niekiedy nawet całego ciała,  dostosowywać obraz wyświetlany w okularach względem naszej pozycji. Daje to uczucie przebywania w rzeczywistości, którą ukazują nam okulary.

Ta technologia wykorzystywana jest głównie w branży rozrywkowej: grach wideo czy filmach 360°. Dużą szansę dla biznesowych rozwiązań stanowią natomiast technologie oparte na mieszanej rzeczywistości. Polega to na nakładaniu na obraz rzeczywisty (istniejący w naturze) dodatkowych obrazów i komunikatów, np. informacje z Google Maps na temat danego obiektu, na który patrzymy.

Czy okulary VR szkodzą oczom?

Oczywiście okulary VR z klasycznymi mają wspólną przede wszystkim nazwę, bo samo urządzenie z perspektywy optyka lepiej porównać do telefonu czy tabletu niż okularów – rozważa Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. – Co więcej, obecnie producenci telefonów komórkowych oferują funkcje wirtualnej rzeczywistości. W najprostszym rozwiązaniu wystarczy zamocować telefon w goglach bazujących na tekturowej konstrukcji i dwóch soczewkach o ogniskowej 45 mm. Technologia stwarza bardzo dużo możliwości, jednak już teraz musimy myśleć o ewentualnych konsekwencjach jej nadmiernego wykorzystywania. Zanim na dobre wyjdzie ze strefy rozrywki i zakorzeni się w naszych codziennych rutynach. Odległość, z której na co dzień korzystamy z urządzeń mobilnych już jest niebezpieczna, a gdy telefon znajduje się tuż przy naszych oczach, zagrożenie jest jeszcze większe. Przez większość drogi ewolucyjnej człowiek uczył się widzieć dal, w której mogło czaić się zagrożenie lub pożywienie (np. zwierzę czy kolorowe owoce). Zatem nadmierne „bombardowanie” wzroku intensywnymi źródłami światła z bliska, a w tym przypadku niemalże tuż sprzed gałek ocznych, może prowadzić do szeregu komplikacji. Począwszy od tych krótkotrwałych, jak zmęczenie oczu, zaczerwienienia czy łzawienie, po pojawienie się czy też pogłębienie wad wzroku – dodaje.

Większość nowoczesnego sprzętu elektronicznego posiada podświetlenie LED. Tego typu źródła światła emituja dużą ilość światła niebieskiego-fioletowego, które ma negatywny wpływ dla siatkówki oka. Powoduje zmęczenie oczu oraz syndrom “zapominania o mruganiu” co może powodować wysychanie oka lub nawet stan zapalny.

Okulary VR
Okulary VR

Odpoczynek dla oczu

W przypadku, gdy spędzamy dużo czasu przed ekranem monitora oraz często korzystamy z mobilnych urządzeń, to powinniśmy szczególnie zadbać o właściwy odpoczynek naszego wzroku. Nadmierna eksploatacja naszych oczu będzie skutkowała nie tylko gorszym widzeniem w chwili przemęczenia, ale może także powodować problemy ze wzrokiem w przyszłości.

Warto co 30 minut oderwać wzrok od monitora lub zdjąć okulary VR, i przez minimum 30 sekund popatrzeć w obiekt w oddali (np. za oknem). To pozwoli odpocząć oczom od intensywnego podążania za obiektami znajdującymi się w krótkiej odległości. 

– Jeśli obserwujemy u siebie niepokojące problemy z widzeniem, jak np. rozmazywanie obrazu czy konieczność ciągłego regulowania odległości od monitora podczas pracy, warto zasięgnąć opinii dobrego specjalisty – podsumowuje Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. – Reklamy w telewizji „uczą nas”, że wizyta w salonie optycznym przypomina udane zakupy, podczas których możemy np. kupić dwie pary oprawek w cenie jednej. Należy jednak pamiętać, że wzrok to nasz podstawowy zmysł, którym interpretujemy świat. Wizytę u dobrego optyka powinniśmy traktować jak konsultację, podczas której opowiemy o swoim stylu życia. Kiedy dokładnie zarysujemy naszą sytuację, optyk-profesjonalista zaproponuje nam rozwiązanie, które zwiększy bezpieczeństwo i komfort wykonywanych przez nas codziennych zadań. Jeśli np. spędzamy większość czasu przed komputerem, zaproponuje okulary ze specjalnymi filtrami, które w najskuteczniejszy sposób zabezpieczą nasze widzenie.


Źródło: informacja prasowa / krio.org.pl

4.6/5 - (7 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH