Zimowa pielęgnacja skóry

Zimowy czas to dla naszej skóry nie lada wyzwanie. Niekorzystnie działają na nią nie tylko zewnętrzne warunki atmosferyczne (mroźne powietrze, wiatr, niskie temperatury), ale też suche, ciepłe powietrze w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach o bardzo niskiej wilgotności. Te skrajne, zmienne czynniki wpływają na stan i kondycję skóry twarzy i ciała, która wymaga w tym czasie szczególnie starannej i odpowiedniej pielęgnacji.

Powierzchnia naskórka ma niewidoczną warstwę tłuszczu, która stanowi naturalną barierę zapobiegającą utracie wilgoci przez skórę. W trudnych warunkach atmosferycznych, w przegrzanych pomieszczeniach ta ochronna bariera łatwo może zostać naruszona.
Zimą gwałtownie obniża się grubość naturalnej bariery lipidowej (nawet o 40%), zmienia się ilość i skład lipidów a także poziom ceramidów i kwasów tłuszczowych. Nie sprzyja to utrzymaniu właściwego poziomu nawilżenia skóry, staje się ona sucha, szorstka, ściągnięta, zaczerwieniona jest też bardziej podatna na podrażnienia.

Dlatego zimą należy zapewnić skórze właściwą i skuteczną pielęgnację. Warto sięgnąć po kosmetyki o bogatszej konsystencji, zawierające substancje wzmacniające płaszcz hydrolipidowy, chroniące przed utratą wody i łagodzące podrażnienia.

Jakie substancje nawilżają i regenerują skórę?

  • WITAMINA E – najczęściej stosowany w pielęgnacji skóry przeciwutleniacz. Wspomaga utrzymanie zdrowego wyglądu skóry, chroni ją przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, zwiększa również poziom nawilżenia naskórka, dzięki czemu skóra staje się miękka, gładka i elastyczna. Ma także właściwości przyspieszające proces odnowy skóry.
  • OLEJEK Z NAGIETKA – jest skutecznym składnikiem kosmetyków regenerujących i nawilżających suchą, łuszczącą się i wrażliwą skórę. Stymuluje gojenie się ran, wygładza blizny. Łagodzi podrażnienia skóry spowodowane m.in. zranieniami, nadmiernym wiatrem, odmrożeniami, suchym powietrzem.
  • OLEJEK LAWENDOWY – znany jest ze swoich właściwości antybakteryjnych, regeneracyjnych i kojących. Łagodzi stany zapalne i ułatwia regenerację komórek, przynosi ulgę suchej, łuszczącej się, napiętej skórze.
  • OLEJEK ROZMARYNOWY – pomaga odżywić skórę oraz utrzymać ją w dobrej kondycji, ma również właściwości kojące oraz łagodzące.
  • OLEJEK RUMIANKOWY – działa na skórę kojąco i uspokajająco, jest szczególnie wskazany w pielęgnacji skóry wrażliwej, podrażnionej, suchej i zaczerwienionej.

Warto ich szukać w składzie kosmetyków na zimę. (PK)

4.8/5 - (22 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH