1 grudnia: Światowy Dzień AIDS

W Polsce każdego roku wykrywa się około 800 zakażeń HIV; od początku epidemii w 1985 r. odnotowano ich blisko 15 tys.; szacuje się jednak, że co najmniej drugie tyle Polaków żyje z HIV, nie wiedząc o tym – podaje Krajowe Centrum ds. AIDS.

„Mija 30 lat walki z epidemią HIV/AIDS na świecie. W wielu krajach sytuacja jest ustabilizowana, można zaobserwować pozytywne efekty tam, gdzie jeszcze niedawno sytuacja była dramatyczna” – mówił wiceminister zdrowia Adam Fronczak na konferencji prasowej w przededniu Światowego Dnia AIDS.

Przywołał przykład Kenii, gdzie odsetek zakażonych spadł z 15 proc. do ok. 6,6 proc. społeczeństwa. „Nie wystarczą do tego pieniądze, muszą być one dobrze zagospodarowane” – podkreślił. Zwrócił uwagę, że walka z epidemią HIV/AIDS w Afryce nie przynosi sukcesu bez zmiany nawyków kulturowych. Duży nacisk kładzie się tam na programy ograniczające transmisję wirusa z matek na dzieci, ponieważ większość zakażonych HIV na tym kontynencie to kobiety.
Dyrektorka Krajowego Centrum ds. AIDS Anna Marzec-Bogusławska podkreśliła, że udało się zahamować epidemię HIV/AIDS w Afryce i Azji, gdzie jeszcze do niedawna odsetek zakażonych był najwyższy. Jedynym regionem na świecie, gdzie liczba zakażeń wzrasta lawinowo, jest Europa Wschodnia.

„Każdego dnia na świecie HIV zakaża się ponad 7 tys. osób, a około 5 tys. umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS. W Polsce od początku epidemii w 1985 r. do kwietnia 2011 r. odnotowano prawie 14,5 tys. Zakażeń, a leczeniem objętych zostało ponad 5 tys. pacjentów, w tym 135 dzieci” – powiedziała Marzec-Bogusławska. Zaznaczyła jednak, że według szacunków ok. 20 tys. osób nie wie o zakażeniu.

Dodała, że każdy, kto podejmował ryzykowne zachowania, może zrobić bezpłatny i anonimowy test na HIV w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych (ich adresy można znaleźć na stronie www.aids.gov.pl).

„W PKD na 100 testów, dodatnich jest 1,3. W zeszłym roku test wykonało ponad 25 tys. osób; najwięcej zakażeń wykryto w grupie mężczyzn homoseksualnych – aż 48 proc. dodatnich testów. Jedna czwarta (24 proc.) wykrytych zakażeń miała miejsce w grupie osób heteroseksualnych. Tylko 2 proc. dodatnich testów było wśród osób przyjmujących narkotyki drogą dożylną” – poinformowała Marzec-Bogusławska.

Jak podkreśliła prof. Anna Boroń-Kaczmarska z Pomorskiej Akademii Medycznej, wczesne wykrycie zakażenia to możliwość szybkiego rozpoczęcia leczenia i szansa na lepszy kontakt z pacjentem. Dodała, że w latach 80. po wykryciu zakażenia HIV pacjent żył ok. trzech lat. Obecnie najdłużej żyjący z HIV Polak żyje z wirusem już 25 lat.

Zdaniem prezesa Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej ks. Arkadiusza Nowaka sukcesem jest powszechny w Polsce dostęp do leczenia antyretrowirusowego, jednak w dziedzinie profilaktyki jest znacznie gorzej niż 5-10 lat temu. „Nie chodzi o to, że brakuje nam pomysłów, ale brakuje pieniędzy” – powiedział.

Anna Marzec-Bogusławska podkreśliła, że kryzys gospodarczy nie pozostaje bez wpływu na sytuację w dziedzinie HIV/AIDS. Bank Światowy szacuje, że duże państwa już obniżyły o średnio 10 proc. swoje zaangażowanie finansowe w walkę z epidemią.
Wiceminister Fronczak przypomniał, że w przyszłym roku Polska obejmie przewodnictwo w Radzie Programowej UNAIDS (agendzie ONZ ds. AIDS). „Będziemy mieli wpływ na światową politykę ws. HIV. Jednym z największych dla nas wyzwań będzie sytuacja w Europie Wschodniej” – dodał.

Światowy Dzień AIDS obchodzony jest z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 r. Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi jest czerwona kokardka.

(Źródło: PAP)

4.4/5 - (297 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH