Chirurgia robotowa w leczeniu onkologicznym

Chirurgia robotowa jest jednym ze współczesnych trendów leczenia onkologicznego. Innowacyjność Robota da Vinci pozwala na prowadzenie skutecznego, małoinwazyjnego i bardziej bezpiecznego leczenia.

Zakup Robota przez Wielkopolskie Centrum Onkologii był jednym z najważniejszych przedsięwzięć ubiegłego roku. Finalizację zakupu sprzętu umożliwiła współpraca z Samorządem Województwa Wielkopolskiego. Z leczenia za pomocą Robota da Vinci skorzystało już 20 pacjentów placówki, a rocznie przewiduje się wykonywanie ok. 200 operacji.

Wspomagający leczenie chirurgiczne robot podnosi efektywność i jakość wykonywanych operacji. Wprowadza nieosiągalny do tej pory w chirurgii komfort i intuicyjność w stosowaniu. Jego środowisko sprzyja pacjentowi, któremu zapewnia się mniejszą inwazyjność terapii, jak i chirurgowi, pozwalając na większy komfort pracy. Nowoczesna technologia oznacza doskonałą wizualizację pola operacyjnego, niezwykłą precyzję wykonywanego zabiegu, zachowanie „czystości” onkologicznej i małej utraty krwi, a jednocześnie – krótki czas pobytu pacjenta w szpitalu i podniesienie jakości funkcjonowania chorego.

dr hab. Witold Kycler, Ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej Chorób Przewodu Pokarmowego z Izbą Przyjęć:

System Robotowy składający się z toru wizyjnego, platformy pacjenta i konsoli chirurga wykonującego zabieg operacyjny jest jednym z najbardziej zaawansowanych systemów robotowych na świecie. Wprowadzony na rynek 20 lat temu i od tej pory nieustannie udoskonalany, wyznacza kierunki rozwoju w chirurgii robotowej.

Zastosowanie Da Vinci

Robot może być wykorzystywany m.in. w ginekologii i urologii, chirurgii głowy i szyi, onkologii laryngologicznej. W zakresie ginekologii, użycie robota chirurgicznego znajduje zastosowanie u grupy pacjentów, dla której ta forma operacji jest najbardziej optymalna.

dr n. med. Błażej Nowakowski, Ordynator Oddziału Ginekologii Operacyjnej, Onkologicznej i Endoskopowej:

Dotyczy to głównie pacjentek z rozpoznaniem raka endometrium – a ten jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem w naszej specjalności. Poza tym, operacje Da Vinci znajdują zastosowanie dla sporej części pacjentek z rakiem szyjki macicy.

prof. Wojciech Golusiński, Kierownik Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej:

W onkologii laryngologicznej, to głownie: jama ustna, gardło i krtań. W chirurgii głowy i szyi w Wielkopolskim Centrum Onkologii, na podstawie statystyk uzyskanych z Pracowni Epidemiologii i Krajowego Rejestru Nowotworów przewidujemy, że będziemy wykonywać w I okresie ok. 80-100 operacji rocznie.

Robot da Vinci jest pierwszym tego typu sprzętem w Wielkopolsce.

Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH