Ból w kręgu

Ból w kręgu

Regularna gimnastyka i aktywny wypoczynek pomagają utrzymać nasz kręgosłup w doskonałej kondycji. Niestety uświadamiamy sobie tę prawdę dopiero wtedy, gdy zaczyna łupać nas w krzyżu.

Lewe zwolnienia

Kontrole przeprowadzone przez ZUS ujawniły, że w ub. roku co jedenasty pracownik korzystający ze zwolnienia lekarskiego symulował chorobę. Lewe zwolnienie to dziś drugi, obok wniosku urlopowego, popularny sposób na odpoczynek, pracę na czarno albo wyjazd zarobkowy za granicę.

Jak informuje “Polska” w 2007 r. ZUS wypłacił prawie 4 mld zł zasiłków chorobowych, zaś pracodawcy – kolejne 3,5 mld zł. Jeśli co jedenaste zwolnienie było niewiarygodne (czyli 9 proc. wszystkich zwolnień), to można przyjąć, że ZUS i pracodawcy stracili około 675 mln zł.

Bez druku bieda

Pacjenci, którym protestujący medycy nie wypisali zwolnienia na druku L-4, nie dostają zasiłku chorobowego. Niespodziewanie znaleźli się bez środków do życia. Najtrudniejsza sytuacja jest na Śląsku – informuje “Rzeczpospolita”.

Lekarze grozili niewypisywaniem zwolnień lekarskich niemal od początku trwającego od maja protestu, jednak dopiero niedawno wprowadzili groźbę w życie. Dlatego ZUS, który podczas zwolnienia wypłaca choremu 70 proc. jego pensji, odmawia przekazywania pieniędzy.

Nastolatki tyją

Biurka dyrektorów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zasypywane są zwolnieniami z zajęć wychowania fizycznego. Lekarze biją na alarm: problem otyłości dotyczy już około 10% dzieci i młodzieży.

Dyrektorzy szkół twierdzą, że niechęć uczniów do ćwiczeń jest coraz powszechniejsza – informuje “Dziennik Łódzki”. Wnioski lekarskie z zajęć wychowania fizycznego często obejmują cały rok szkolny i nie zawierają przyczyny zwolnienia. Jednak dyrektorzy nie mogą zignorować dokumentu.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH