Nie ćwiczą

Na lekcjach wychowania fizycznego jest dramatycznie niska frekwencja. Sportu unikać może już ponad milion uczniów w kraju. Co drugie dziecko, które idzie do lekarza, prosi o zwolnienie z zajęć.

Lekarze i naukowcy są przerażeni. Coraz więcej dzieci miga się od lekcji WF. Aż 10 proc. uczniów ma stałe zwolnienia lekarskie. Drugie tyle regularnie nie ćwiczy – wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka oraz Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ “Solidarność” w Gdańsku.

Jak pisze “Metro” zdarzają się klasy, w których na ławeczkach przesiaduje połowa uczniów. W samych gimnazjach wysiłku fizycznego unika ponad 300 tys. młodych ludzi.

“W szkole mamy basen, siłownię, bilard stoły do tenisa stołowego. Tymczasem nie ma kto z tego korzystać” – mówi gazecie nauczyciel WF z XV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku Aleksander Jurkowski. “Jeszcze w pierwszych klasach uczniowie się starają, ale ze starszymi jest tragedia. Niektórych trzecioklasistów nawet nie widuję” – dodaje.

Czemu młodzież nie chce uprawiać sportu w szkole? W większości dlatego, że im się nie chce. Część rezygnuje, bo nie wytrzymuje monotonii zajęć. “Myśleliśmy, że głównie dzieci z nadwagą będą unikały lekcji WF” – mówi Anna Oblacińska z Zakładu Medycyny Szkolnej przy IMiD.

Okazało się, że mają z tym problem niezależnie od wagi. Pierwsze efekty już widać. “Narasta liczba uczniów z nadwagą, jest ich już 13 proc.” – mówią lekarze z IMiD. “Co trzecie dziecko ma wady postawy i problemy z kręgosłupem. Coraz częstsza jest cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu” – wyliczają.

Z danych Instytutu Matki i Dziecka wynika, że prawie połowa uczniów przychodzących do szkolnych gabinetów lekarskich idzie tam tylko po zwolnienie z ćwiczeń. Z raportu dotyczącego woj. pomorskiego wynika, że zaledwie 2-3 proc. przynoszonych przez uczniów zwolnień ma uzasadnienie medyczne. Z zajęć zwalniają także rodzice, którzy nie widzą w tym nic złego.

4.7/5 - (262 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH