Chroń skórę zimą

Chroń skórę zimą


Wyjeżdżając w góry często zapominamy, że im dalej i wyżej od morza, tym powietrze jest bardziej suche. Jeśli dodamy do tego minusową temperaturę, wiejący wiatr, to nasza niczym niechroniona skóra bardzo szybko staje się szorstka, zaczyna się ściągać i piec.

Wreszcie doczekaliśmy się zimy. Letnie ubrania wylądowały głęboko w szafie, dając pierwszeństwo ciepłym swetrom i puchowym kurtkom.

Nasza kosmetyczka w zimie również wymaga gruntownego przemeblowania. Ulubione kremy nawilżające, lekkie mgiełki kosmetyczne powinny ustąpić miejsca kosmetykom specjalnie przygotowanym do pielęgnacji skóry zimą. W naszych mieszkaniach cieplutkie kaloryfery bardzo szybko wysuszają skórę.

Zdradliwa aura
Wspaniała zima z białym puszystym śniegiem, skrzypiącym mrozem potrafi przysporzyć wielu problemów naszej skórze. Wyjeżdżając w góry często zapominamy, że im dalej i wyżej od morza, tym powietrze jest bardziej suche. Jeśli dodamy do tego minusową temperaturę, wiejący wiatr, to nasza niczym niechroniona skóra bardzo szybko staje się szorstka, zaczyna się ściągać i piec. Słońce odbijając się od śniegu opala nas o wiele szybciej niż latem na plaży. Dzieje się tak dlatego, że leżący biały śnieg potrafi odbić ok. 85% promieni słonecznych. W zimie występują gwałtowne zmiany temperatury, w słońcu jest ona o kilka stopni wyższa niż w cieniu, a to z kolei bardzo niekorzystnie wpływa na płytko położone naczynka krwionośne twarzy. Pod wpływem temperatury naczynka gwałtownie się rozszerzają i kurczą, co może być przyczyną ich pękania.

Ochrona przed mrozem
Bardzo ważne jest, aby zimą zapewnić skórze odpowiednią ochronę w postaci kremów przygotowanych do minusowych temperatur. Kosmetyki zimowe to najczęściej gęste kremy o formule woda w oleju. Odnawiają one naskórek, obniżają próg wrażliwości skórnej, koją nieprzyjemne uczucie ściągania i pieczenia.

Najdelikatniejsze partie twarzy, zwłaszcza te, gdzie skóra jest najcieńsza, czyli nos, okolice oczu i ust oraz płatki uszu, należy otoczyć szczególną ochroną. Warto pamiętać, że gdy śnieg pada na twarz, pod wpływem temperatury topi się i spływając zmywa z twarzy część kremu. Dlatego zimą przy silnym mrozie warto smarować odsłonięte części twarzy grubszą warstwą kremu, aby zapobiec pękaniu naczynek krwionośnych, a nawet odmrożeniom skóry. Bardzo ważne jest używanie odpowiedniej pomadki zawierającej substancje ochronne zabezpieczające wrażliwą skórę ust przed pękaniem i pierzchnięciem. Niezbędna jest dodatkowa ochrona UV, czapka i rękawiczki to za mało, na stoku koniecznie musimy zabezpieczyć twarz filtrem UV (SPF 20)!

Konsultacja: lekarz dermatolog Anna Hałka


#Ważne składniki kosmetyków zimowych

  • substancje natłuszczające odżywiają i chronią skórę
  • substancje zmiękczające – zwiększają elastyczność skóry
  • substancje obkurczające i wzmacniające ścianki naczyń krwionośnych
  • kompleks witamin E i F – odnawia czerwień wargową
  • ekran mineralny – chroni przed promieniami UV

#Zasady pielęgnacji

  • OCZYSZCZANIE – Warto używać preparatów niezawierających mydła, dzięki temu skóra będzie zabezpieczona przed podrażnieniami.
  • ŻELE DO MYCIA – Szukamy preparatów łagodnie myjących, bez mydła, łagodzących stany zapalne, polecanych dla skóry suchej i wrażliwej, zmniejszających ryzyko reakcji alergicznych.
  • KREMY – W zależności od potrzeb szukamy preparatów mogących ochronić skórę przed mrozem, wiatrem i promieniami słonecznymi. Preparaty odpowiednio natłuszczające odnawiają płaszcz lipidowy na skórze, doskonale natłuszczają i nawilżają skórę.
  • BALSAMY – Szczególnie zimą nasza skóra potrzebuje preparatów natłuszczających, zmiękczających i nawilżających mogących ochronić naszą skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Jeśli odpowiednio zadbamy o właściwą pielęgnację skóry, stanie się ona bardziej elastyczna, a tym samym o wiele łatwiej będzie tolerowała gwałtowne zmiany temperatury.
  • KREMY DO RĄK – Niezwykle ważna jest ochrona skóry rąk przed mrozem. Same rękawiczki to za mało, ręce potrzebują dodatkowo tłustych, ochronnych kremów.
  • POMADKA DO UST – Usta bardzo szybko reagują na zmiany temperatury i koniecznie trzeba je chronić odpowiednimi kosmetykami zawierającymi substancje odżywcze, witaminowe i filtry UV. Zalecane są bezbarwne pomadki łagodzące objawy spierzchniętych ust. Ze względu na swój skład takie pomadki mogą być stosowane zarówno leczniczo, jak i profilaktycznie zwłaszcza w górach i na słońcu.
4.7/5 - (305 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH