Pozbądź się łupieżu

Pozbądź się łupieżu


Jest jednym z najczęstszych problemów dermatologicznych owłosionej skóry głowy. Najczęściej zmagają się z nim mężczyźni między 20. a 40. rokiem życia.

Przyczyną łupieżu jest skrócony okres mnożenia komórek naskórka (keratynocytów). Na skórze głowy pojawia się wówczas dużo drobnych łusek. Towarzyszy temu stan zapalny: zaczerwienienie, sączenie oraz uporczywy świąd. Objawy te wskazują na łojotokowe zapalenie skóry, które nieleczone może spowodować przerzedzenie włosów.

Za powstawanie łupieżu odpowiedzialne są żyjące w skórze głowy lipofilne grzyby drożdżopodobne. Żywią się one łojem i wydzielają drażniące metabolity, które powodują przyspieszenie odnowy naskórka. Przyczynami łupieżu są też uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne, osłabienie organizmu oraz niski poziom higieny osobistej. Dodatkowo brak wypoczynku, stres, nieodpowiednia dieta: nadmierne spożycie cukru, skrobi, tłuszczów nasyconych (mięs i wędlin). Znaczenie ma też niewłaściwa pielęgnacja włosów – nadmierne używanie żeli, lakierów, rzadkie stosowanie szamponów i ich niewystarczające spłukiwanie, czy korzystanie z elektrycznych wałków do włosów.

Grunt to dobry szampon
Dyskomfort związany z łupieżem łagodzą preparaty przeciwłupieżowe dostępne głównie w postaci szamponów. Działają one przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo. Lecznicze szampony zaleca się stosować 2-3 razy w tygodniu, naprzemiennie z łagodnymi szamponami przeznaczonymi do codziennej pielęgnacji. U osób wrażliwych silne działanie składników czynnych może spowodować nadmierne przesuszenie skóry i włosów, podrażnienie oraz stan zapalny skóry głowy.

Łojotok zwalczają szampony z dziegciami. Należy je stosować w odstępach trzydniowych, co skutecznie wpływa na usuwanie nadmiaru łoju i złuszczenie naskórka. Prawidłowo wytworzoną w trakcie mycia pianę powinno się utrzymać na skórze głowy przez pięć minut. W okresie dużego nasłonecznienia trzeba dokładnie spłukać preparat ze skóry głowy.

Najczęstszym składnikiem szamponów są pochodne dziegcia węglowego. Inne składniki, jak siarczek selenu czy pirytion cynku, charakteryzują się aktywnością przeciwgrzybiczą oraz działają cytostatycznie na komórki naskórka i mieszków włosowych.

4.8/5 - (43 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH