Często piszecie do nas o swoich problemach zdrowotnych i prosicie o poradę. Niestety nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania.
Wybraliśmy kilka z nich, a o komentarz poprosiliśmy współtwórcę internetowego serwisu ZapytajFarmaceute.pl – mgr farm. Łukasza Izbickiego.
Od dwóch lat przyjmuję Aurex 20. Czy ten lek mógłby stanowić jakieś zagrożenie dla mojego dziecka, gdybym zaszła w ciążę?
Aurex, którego substancją czynną jest citalopram, według najnowszych doniesień nie stanowi zagrożenia dla płodu. W badaniach, jeśli chodzi o wady wrodzone płodu, nie zauważono istotnej różnicy pomiędzy kobietami ciężarnymi przyjmującymi ten lek a tzw. grupą kontrolną.
Zawsze jednak jest ryzyko wystąpienia mniej lub bardziej poważnych działań niepożądanych. Dobrze byłoby przed zajściem w ciążę odstawić Aurex, ale ostateczną decyzję o tym powinien podjąć Pani lekarz prowadzący.
Zasadniczo środki z grupy leków przeciwdepresyjnych, do której należy Aurex, stosuje się u kobiet w ciąży wtedy, gdy korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu. Należy także pamiętać, że leków tych nie powinno się odstawiać z dnia na dzień.
Moja mama jest schorowaną osobą i zażywa dużo leków. Choruje na serce, ma nadciśnienie (przyjmuje Bisocard, Lisiprol i Aspargin), reumatyzm, chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa (przyjmuje Baclofen), dyskopatię (stosuje Diclac). Dokuczają jej także bardzo silne i bolesne skurcze mięśni nóg, na które już od ponad trzech lat zażywa raz dziennie Ketonal forte 100 mg.
Ostatnio narzekała na bóle w okolicach nerek. Czy w związku z tak dużą ilością przyjmowanych leków ból ten może być spowodowany przyjmowaniem któregoś z nich lub występującymi interakcjami?
Diclac (diclofenac) i Ketonal (ketoprofen) mają podobne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Leki te mogą nasilać nawzajem swoje działanie, a co za tym idzie również działania niepożądane. Mogą powodować wystąpienie owrzodzenia żołądka. Lekarz powinien więc zweryfikować podawanie tych dwóch środków jednocześnie.
Poza tym Ketonal nie jest najlepszym środkiem na skurcze. Działa przeciwbólowo, a więc leczy objawy, a nie przyczyny. Przyczyną zaś może być niedobór jonów potasu. Suplementuje go np. preparat Aspargin. Radziłbym konsultację z lekarzem w kwestii podania silniejszego preparatu zawierającego potas, dostępnego na receptę.
Co więcej, ketoprofen i diclofenac wchodzą w interakcję z Baclofenem. Polega ona na zahamowaniu eliminacji Baclofenu z ustroju przez nerki. Może to powodować nasilenie działań niepożądanych tego leku. Należą do nich m.in.: senność, ból i zawroty głowy, nudności, splątanie, bezsenność, osłabienie siły mięśniowej czy zmęczenie.
Proszę koniecznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym, przedstawiając mu pełną listę leków, które przyjmuje Pani mama.
Choruję na astmę. Co mogę zrobić, gdy zabraknie mi leku i nie mam jak wezwać pogotowia? Dużo czasu spędzam w podróżach i boję się takiej sytuacji.
Biorę obecnie lek Unidox. Stosuję także tabletki antykoncepcyjne Jeanine. Czy te leki mogą wejść ze sobą w szkodliwą interakcję? Czy Unidox może niwelować działanie antykoncepcyjne Jeanine?
Rzeczywiście, Unidox (doxycyklina) może zmniejszać skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych. Wskazane jest zatem stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji. Inne szkodliwe interakcje tych dwóch leków nie są znane.
Należy także pamiętać, aby podczas przyjmowania preparatu Unidox nie stosować środków zobojętniających kwasy żołądkowe, a także preparatów wapnia. Ponadto zaleca się ograniczenie ilości spożywanego nabiału. Powinno się również stosować preparaty probiotyczne, które pozwolą zregenerować florę bakteryjną jelita grubego.
W takim przypadku, tj. gdy istnieje bezpośrednie zagrożenie życia, w każdej aptece magister farmacji ma prawo wydać lek bez recepty lekarskiej. Mówi o tym art. 96 pkt. 2 ustawy Prawo farmaceutyczne z dnia 6 września 2001 roku.
Jak wytłumaczyć mężowi, który od wielu lat bierze Clonazepam i Imovane, że nie powinien pić alkoholu. Mimo że leki te przyjmuje codziennie, to nie stroni od trunków. Jakie mogą być konsekwencje takiego połączenia?
Oba te leki wchodzą w interakcje z alkoholem. A to może powodować i/lub nasilać działania niepożądane tych preparatów. Takimi objawami są najczęściej: nadmierna senność, zaburzenia widzenia, zawroty i bóle głowy.
Poza tym mieszanka wymienionych leków z alkoholem bardzo szkodzi wątrobie. Przy długotrwałym stosowaniu obu preparatów, tak jak to jest w przypadku Pani męża, z czasem może dojść do niewydolności wątroby bądź przyspieszenia jej marskości.
Ponadto, wzmocnione przez alkohol działanie wspomnianych leków może mieć wpływ na zdolności psychomotoryczne, w znacznym stopniu obniżać koncentrację. Dlatego, jeśli mąż jest kierowcą, może zagrażać życiu swojemu i innych.
Choruję na nadciśnienie i przyjmuję następujące leki: Accupro, Diuresin SR i Amlozek. Jak powinienem zażywać te leki – przed jedzeniem czy po posiłku?
Niektóre leki mogą wchodzić w interakcje ze składnikami pokarmu, który przyjmujemy. Jeśli taka interakcja zajdzie, może to znacząco wpłynąć na ilość wchłoniętego z przewodu pokarmowego leku. To z kolei może osłabić skuteczność terapii lub spowodować wystąpienie działań niepożądanych. Accupro należy przyjmować w przerwach między posiłkami, godzinę przed lub co najmniej dwie godziny po posiłku. Amlozek i Diuresin SR można przyjmować niezależnie od posiłku.