Komórki macierzyste w walce z chorobą Crohna!

O pierwszych pozytywnych efektach innowacyjnego leczenia poinformowała spółka NanoVelo. Zamierza ona opracować unikalny nano-szkielet polimerowy zwiększający przeżywalność komórek macierzystych w leczeniu przetok okołoodbytniczych.

Komórki macierzyste znajdują swoje zastosowanie w trudnych schorzeniach już od kilkunastu lat. Jednym z nich jest choroba Crohna. Minusem zastosowania komórek macierzystych jest ich płynna forma oraz krótka przeżywalność. Eksperymentalny projekt przeprowadziły zespoły NanoVelos, Fundación Jiménez Díaz oraz szpitala Medicover w warszawskim Wilanowie. Zastosowano w nim komercyjnie dostępne szkielety polimerowe razem z autologicznymi komórkami macierzystymi. Zabieg przyniósł wstępnie pozytywne efekty. Zaobserwowano efektywne gojenie złożonych przetok okołoodbytniczych w przebiegu choroby Crohna.

Adam Kiciak, chirurg, Członek Zarządu NanoGroup:

Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników badań i z tego, że obie pacjentki czują się dobrze po zabiegu. Traktujemy go jako proof of principle. Zastosowana w zabiegu innowacyjne podejście działa. Nasze do tej pory teoretyczne założenia w praktyce okazały się słuszne. Teraz zespół NanoVelos będzie pracował nad swoim nanonośnikiem. Będzie on miał za zadanie maksymalnie zwiększyć przeżywalność komórek macierzystych stosowanych w zabiegach oraz stabilizować je w miejscu podania.

Międzynarodowy zespół specjalistów

Zabieg przeprowadzono wraz z lekarzami z madryckiego szpitala uniwersyteckiego Fundación Jiménez Díaz (FJD). To światowi pionierzy metody wykorzystywania komórek macierzystych w leczeniu przetok okołoodbytniczych. Wykonują ponad 100 zabiegów rocznie, a pacjenci, których leczą, pochodzą z całego świata.

Finansowanie badań

W finansowaniu dalszych badań mają Spółce pomóc m.in. granty. NanoVelos wspólnie z zespołami FJD oraz Humanitas Hospital z Mediolanu aplikowały o unijną dotację, której proces przyznawania jest na zaawansowanym etapie.

Adam Kiciak, chirurg, Członek Zarządu NanoGroup:

Jesteśmy na kolejnym etapie w postępowaniu o grant w ramach programu EuroNanoMed. Zależy nam na uzyskaniu dotacji na dalsze badania w zakresie stworzenia innowacyjnej i przede wszystkim poprawiającej skuteczność stosowania samych komórek macierzystych terapii leczenia przetok okołoodbytniczych.

Prowadzony przez NanoVelos projekt ma ogromny potencjał. Po badaniach klinicznych prowadzonych spółka zarejestrowała w Unii Europejskiej terapię przetok okołoodbytniczych u pacjentów z chorobą Crohna opartą na komórkach macierzystych. Wcześniej, licencję na projekt kupiła grupa farmaceutyczna Takeda, która wyceniła go na 600 mln USD.

prof. Tomasz Ciach, współzałożyciel i Członek Zarządu NanoVelos oraz Członek Zarządu NanoGroup:

Jednym z naszych głównych celów jest stworzenie innowacyjnego nanoszkieletu polimerowego. Ma się on charakteryzować odpowiednią strukturą przestrzenną, sprzyjającą poprawie przeżywalności komórek macierzystych. Musi mieć odpowiednią plastyczność, ułatwiającą chirurgowi stabilną implantację we właściwym miejscu, w zabiegach na przetokach okołoodbytniczych. Wykonywanie iteracji produktowych opartych na zastosowaniu nanonośników to de facto coś, czym zajmujemy się na co dzień od kilku lat. Nasze doświadczenie oraz know-how w tym zakresie są na tyle duże, że wiążemy spore nadzieje na osiągnięcie sukcesu w tym projekcie.

Źródło: informacja prasowa InnerValue Investor Relations
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH