Klinika Perfect Medica z Gdańska jako pierwsza w Polsce i jedna z niewielu w Europie wprowadza do oferty innowacyjną w ortopedii metodę regeneracji stawów, dzięki podaniu odseparowanych komórek macierzystych. Dzięki zastosowaniu tego wysokospecjalistycznego urządzenia, uzyskiwane są z tkanki tłuszczowej wysokiej jakości komórki macierzyste o najwyższej funkcjonalności, co bezpośrednio wpływa na wysoką efektywność terapii.
Komórki macierzyste od wielu lat wykorzystuje się w medycynie do odbudowania
lub zastąpienia uszkodzonych komórek, dzięki ich właściwościom namnażania oraz przekształcania się w inne wyspecjalizowane komórki organizmu. Obecnie, najbardziej innowacyjną metodą ich pozyskiwania jest separacja z własnej tkanki tłuszczowej.
Aby zabieg był skuteczny, konieczne jest uzyskanie z tkanki tłuszczowej jak największej liczby nieuszkodzonych pojedynczych komórek – co w ogromnej mierze zależy od metody ich pobrania. Najnowszą i najbardziej efektywną metodą jest liposukcja przy użyciu mało inwazyjnego, bezpiecznego urządzenia, od kilku lat stosowanego w medycynie estetycznej.
System ten pozwala na wysokojakościowe przeprowadzenie procesu pozyskania komórek macierzystych – od momentu pobrania tłuszczu do uzyskania zawiesiny. Pobrane za pomocą tej metody komórki macierzyste charakteryzuje nie tylko wysoka jakość, ale – co istotne – uzyskuje się ich znacznie więcej niż w przypadku innych metod.
Zespół Orthos Clinic: Marek Krzemiński, Michał Bogdański i Jakub Grocholski, w Klinice Perfect Medica przeprowadzili dwa pierwsze w Polsce i 6.-7. na świecie zabieg z zastosowaniem separatora. Przyoperacyjny pomiar liczby komórek wykazał obecność 4.040.00 komórek macierzystych w 1 ml zawiesiny. Ponadto liczba komórek żywych wyniosła aż 89,7%. Uzyskane w ten sposób komórki macierzyste charakteryzuje najwyższa funkcjonalność. Zamknięty system umożliwia podanie choremu komórek macierzystych po ok. 40-60 minutach od momentu pobrania tłuszczu.
Nowatorska metoda daje pacjentowi pewność, że wszczepiany materiał jest zawiesiną gwarantującą uzyskanie najwyższych możliwości naprawczych dla uszkodzonego stawu. Tak doskonałe komórki macierzyste pozwalają osiągnąć najlepsze wyniki leczenia, dając nadzieję pacjentom na powrót do wcześniejszej sprawności i oddalenie wizji wszczepienia sztucznych stawów. Bardzo się cieszymy, że metoda już jest dostępna dla pacjentów w Polsce – mówi dr n. med. Marek Krzemiński, niekwestionowany autorytet w dziedzinie ortopedii, specjalista, który wykonuje te innowacyjne zabiegi w ramach współpracy z Kliniką Perfect Medica w Gdańsku. – Medycyna poszukuje coraz nowszych rozwiązań, by nieść ulgę cierpiącym pacjentom, zdarzają się mody i fascynacje nowymi metodami, ale przetrwać mogą te, które dają długotrwałe skutki. Również w tym przypadku kluczowe będzie doświadczenie i długotrwała obserwacja efektów. Jednak nawet kilka lat aktywnego życia, dzięki odbudowanym własnym tkankom, dla chorych ze zwyrodnieniem stawów to wartość na wagę złota.
Komórki macierzyste stosuje się w leczeniu uszkodzonych ścięgien, chrząstki stawowej,
przy wczesnych zmianach zniekształcająco-zwyrodnieniowych stawów. Dzięki podaniu komórek macierzystych poprawia się ruchomość stawu u chorego, ustępuje ból, a proces niszczenia stawu zostaje znacznie spowolniony.
W przypadku rekonstrukcji więzadeł lub ścięgien komórki macierzyste podaje się bezpośrednio w miejsce uszkodzenia, co prowadzi do tworzenia zdrowych tkanek. Jednak przy całkowitym zniszczeniu stawu zabieg nie będzie efektywny, dlatego istotnym czynnikiem jest tutaj czas. Metoda zastosowana podczas zabiegu umożliwia podanie choremu komórek macierzystych tego samego dnia od pobrania, a co najważniejsze – komórki macierzyste pochodzą z własnego organizmu pacjenta, co eliminuje ryzyko ich odrzucenia.
Terapia przy użyciu komórek macierzystych daje możliwość leczenia przyczynowego, a nie jak do tej pory – objawowego, gdzie leczone były głównie objawy (rehabilitacja, farmakoterapia, a ostatecznie wymiana stawu na sztuczny). Komórki macierzyste są już także wykorzystywane w naprawie złamań kości oraz stawów rzekomych – po zaimplantowaniu ich wewnątrz uszkodzeń w kościach długich zaobserwowano ich pełną regenerację w czasie o wiele krótszym niż w procesie fizjologicznym. Obiecujące wyniki otrzymuje się również w leczeniu stopy cukrzycowej oraz w leczeniu owrzodzeń skóry
i przewlekłych ran.
– Jeśli ktoś rozważa zabieg wszczepienia komórek macierzystych, powinien dokładnie sprawdzić, na jaki zabieg się decyduje, skąd i co zostanie pobrane. Inną metodą w ortopedii regeneracyjnej jest pozyskiwanie płytek krwi z osocza, błędnie nazywanych komórkami macierzystymi. Osocze bogatopłytkowe, według przeprowadzonych badań, działa we wczesnej fazie zapalnej, w okresie do 90 dni od zadziałania czynnika uszkadzającego – tak więc jego działanie w bardziej zaawansowanych i długotrwałych zmianach może nie być skuteczne – przestrzega dr Krzemiński.
Źródło: informacja prasowa / Perfect Medica