Dobroczynna krew pępowinowa

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne opiniuje pozytywnie pobieranie i deponowanie krwi pępowinowej.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zdecydowało się wesprzeć ideę pobierania krwi pępowinowej i deponowania komórek macierzystych po zapoznaniu się z aktualnym stanem wiedzy na ten temat. Według ostatnich raportów Europejskiej Grupy ds. Transplantacji Szpiku i Krwi (European Bone Marrow and Blood Transplantations Group) z 2006 i 2010 r. wskazania do transplantacji komórek macierzystych z krwi pępowinowej są takie same jak w przypadku szpiku lub mobilizowanej krwi obwodowej. Aktualne stanowisko American College of Obstetricians and Gynecologists podkreśla rolę krwi pępowinowej jako źródła komórek macierzystych do przyszłych terapii.

„W trakcie prowadzenia ciąży, ginekolodzy są pytani przez pacjentki o opinię na temat deponowania krwi pępowinowej i powinni udzielić im jasnej i wiarygodnej odpowiedzi. Dlatego powołaliśmy grupę ekspertów, żeby zapoznała się z tym tematem i wydała wiążącą opinię. Ponieważ obecnie nie ma żadnych wątpliwości, że krew pępowinowa jest wartościowym źródłem komórek macierzystych, a poród jest jedynym momentem kiedy można je pobrać, zdecydowaliśmy się poprzeć ideę deponowania krwi pępowinowej” – powiedział prof. dr hab. n. med. Ryszard Poręba, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i przewodniczący grupy ekspertów PTG.

Eksperci z PTG zwrócili uwagę na potrzebę rzetelnego informowania kobiet ciężarnych przez ginekologów o możliwości zdeponowania krwi pępowinowej w publicznym lub rodzinnym banku krwi. W tym celu istotna jest uprzednia kompleksowa edukacja lekarzy. Mając odpowiednią wiedzę kobieta będzie mogła zdecydować, czy i gdzie to zrobić.

W skład zespołu grupy ekspertów PTG weszli: prof. Ryszard Poręba (przewodniczący), prof. Ryszard Czajka, prof. Krzysztof Czajkowski, prof. Krzysztof Drews, prof. Jan Oleszczuk, prof. Mirosław Wielgoś, prof. Jan Wilczyński.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne wydało opinię na prośbę Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

4.5/5 - (233 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH