Odkażające światło

Naukowcy z Glasgow w Szkocji opracowali system, który pomoże unicestwiać superbakterie szpitalne, np. gronkowca złocistego.

Nowatorska technika umożliwia odkażanie powietrza przy użyciu strumienia światła widzialnego o wysokim stężeniu i wąskim spektrum (High Intensity Narrow Spectrum). Uzyskane oświetlenie ma kolor niebieskawofioletowy, ale naukowcom udało się przekształcić je w ten sposób, aby miało ciepłą białą barwę i dzięki temu mogło być wykorzystywane w szpitalach jako standardowe oświetlenie.

Profesor Anderson, członek zespołu, który opracował tę nowoczesną metodę unieszkodliwiania drobnoustrojów zapewnia: –Technika umożliwia zabijanie patogenów, ale jest niegroźna dla pacjentów i personelu. Oznacza to, że dezynfekcja sal i sprzętów może być prowadzona ciągle.
Próby kliniczne pokazały, że dezynfekcja przy użyciu nowoczesnego systemu jest o wiele bardziej skuteczna niż sprzątanie i ręczne odkażanie.

Sam pomysł dezynfekcji z wykorzystaniem światła nie jest nowy. Używa się już do tego celu światła UV, które wprawdzie skutecznie niszczy bakterie, ale jest również szkodliwe dla ludzi. Opracowana przez szkockich naukowców metoda jest poddawana badaniom, ale prawdopodobnie już wkrótce będzie w powszechnym użyciu na oddziałach szpitalnych. (mp)

4.3/5 - (346 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH