Plastyczne komórki

Komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej mogą być pewnego dnia wykorzystane do odbudowy piersi u kobiet poddawanych mastektomii z powodu raka sutka – uważają naukowcy amerykańscy. Informację na ten temat podaje serwis internetowy “EurekAlert”.

Obecnie rekonstrukcja piersi u kobiet po mastektomii polega bądź na wszczepieniu implantu (silikonowego lub plastikowego wypełnionego roztworem soli fizjologicznej), bądź na przeszczepie tkanek z innego miejsca organizmu i odpowiednim uformowaniu ich.

Naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburgu uważają, że lepsze od tych inwazyjnych metod byłoby wykorzystanie potencjału dorosłych komórek macierzystych izolowanych z tkanki tłuszczowej.

Wykorzystanie komórek macierzystych do leczenia różnych schorzeń budzi wielkie nadzieje lekarzy i naukowców. Komórki te bowiem zachowują ogromny potencjał rozwojowy i pod wpływem odpowiednich sygnałów chemicznych mogą się przekształcać w komórki różnych tkanek. Najbardziej wszechstronne możliwości posiadają zarodkowe komórki macierzyste, ale coraz więcej badań dowodzi, że w wielu przypadkach można by je zastąpić komórkami macierzystymi obecnymi w różnych tkankach dorosłego organizmu.

Do rekonstrukcji sutków wykorzystuje się komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej pochodzącej od pacjentek z rakiem piersi. Są one najpierw osadzane na mikroskopijnych kuleczkach, których skład przypomina naturalne środowisko komórek wewnątrz organizmu i ma pobudzać procesy regeneracji tkanek.

Komórki macierzyste łatwo przylegają do tych kuleczek i przekształcają się w dojrzałe komórki tkanki tłuszczowej. Takie struktury wszczepia się samicom pod skórę, co – jak wykazały wstępne badania – prowadzi do uformowania się wzgórka tkanki tłuszczowej.

Więcej: Serwis Naukowy PAP
http://nauka.pap.com.pl/demo/

4.4/5 - (121 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH